Точка зору


 • Валерія Пекін: Зерно вже не те…

  «Аграрний сектор – локомотив української економіки» - один із моїх улюблених висловів. Для мене це не просто слова, це гордість. Гордість за людей, які вміло утримують аграрний бізнес витримуючи всі технологічні світові зміни. Занурені в рутину повсякденності не вистачає часу констатувати факт, що аграрний світ змінюється. Змінюються не лише технології виробництва у тваринництві та рослинництві, а і системи закупівель виробничих засобів, збуту виробленої продукції, ціноутворення. Контроль за змінами та уміння управляти цими змінами робить український аграрний бізнес успішним.

  Аналізуючи ринок кормів ми маємо констатувати факт: принципи докорінно змінилися і продовжують стрімко змінюватися.

  Експорт та Валютні коливання

  За останні десять років виробництво зернових та олійних культур в Україні значно зросло. Враховуючи стабільність внутрішнього споживання ми кожного року нарощуємо об’єми експорту, як сировини, так і продуктів переробки. Вже не один рік поспіль ми більше експортуємо ніж споживаємо, тож маємо експортну орієнтацію. Якщо п’ять років назад – 2012/13 маркетинговий рік – ми експортували половину вирощеного зерна, то вже в поточному році ми плануємо вивезти понад 60% вирощених зернових в Україні. Це все призводить до того, що головним гравцем на ринку стає саме експортноорієнтовані компанії, які грають за правилами світового ринку та на внутрішньому ринку мають прив’язку до курсу національної валюти.

  Через нестабільну ситуацію на валютному ринку в країні ціни на зерно в гривневому еквіваленті постійно змінюються. Аграрії через тривалі девальваційні процеси постійно підвищують відпускні ціни і стримують продажі великотоннажних партій зерна, що в свою чергу часто призводить до дисбалансу на ринку. Наприклад, в першій половині 2015/16 МР на ринку зернових та олійних культур неодноразово утворювався дефіцит пропозицій. Звичайно, потреба в сировині змушувала переробників та трейдерів підвищувати закупівельні ціни, що нерідко значно скорочувало їх прибутки.

  Інформація

  На сьогоднішній день ринок сировини стає все більш волатильним і менш прогнозованим. Якщо раніше ціни на зерно після збору урожаю щотижня додавали 20 гривень на тонні до лютого, а після, досягнувши піку, втрачали по 20 гривень щотижня, то сьогодні ціна щодня інтегрує макро та мікроекономічні зміни що призводить до її волатильності.

  «Щоденні звіти, аналіз, думки експертів, актуальні ціни» - девіз щонекожного галузевого інтернет порталу. В Україні про тенденції ринку та фактичні закупівельні ціни трейдерів та внутрішніх переробників існує достатня кількість інформаційних ресурсів, деякі з них мають відкритий доступ до цін, що дозволяє кожному учаснику ринку орієнтуватися в ціні і приймати управлінські рішення щодо ціноутворення.

  Для всіх учасників ринку українські консалтингові агентства мають ряд спеціалізованих продуктів, які містять інформацію про поточні тенденції та прогнози ринку. Сьогоднішній фермер – це освідчений фермер, який орієнтується в котируваннях світових бірж та їх впливу на вирощене в Україні зерно.

  Система збуту

  Не так давно більшість українських аграрів, що займалися рослинництвом збували вирощене зерно за системою «30х30х30», тобто, 30% продавалося під час збиральної кампанії, 30% - на піку ціни в період січень-лютий та 30% - під час весняної посівної кампанії. Всі ці торгові операції здійснювалися лише на спотовому (наявному) ринку. Сьогодні ж більшість відходить від такої моделі збуту. Ми вже не можемо констатувати що, наприклад, пік ціни на кукурудзу в Україні буде припадати на лютий, адже маємо прив’язку до світового ринку. Прикладом може стати 2015/16 МР коли збір кукурудзи в Бразилії (лютий-березень) призвів до суттєвого зниження світової ціни, що в свою чергу позначилося на внутрішньому українському ринку де ціна на дану культуру знизилася на 8 доларів на тонні. Дане зниження було короткостроковим і вже через три тижні ціна відіграла свої втрачені позиції. Так, поведінка цін на сировинні товари має значні наслідки для прибутковості підприємств, і може призвести до значних фінансових втрат.

  В умовах неефективності цінового прогнозування особливого значення набуває практика хеджування цінових ризиків. Компанії в розвинених країнах давно перейшли на такий принцип роботи, в Україні практика хеджування тільки почала набувати популярності. Так, багато аграріїв вже заключають форвардні контракти для фіксації ціни майбутнього урожаю. Але існує багато ринкових методів до яких ми лише придивляємося та вивчаємо. До таких методів можна віднести заключення ф’ючерсних та опціонних контрактів. Як вони працюють? - Для прикладу, ферми, виробники кормів та інші покупці сільськогосподарської продукції потребують захисту від зростання цін. Для цих цілей краще скористатися «довгим хеджем», що передбачає спочатку довгу ф'ючерсну позицію.

  Припустимо, що зараз липень і ви плануєте купити зернові в листопаді. На наявному ринку в липні ціна на зерно, з поставкою в листопаді, становить 160 дол./т, але ви вважаєте, що на час вчинення покупки ціна може підвищитися. Щоб захистити себе від можливого підвищення цін, ви купуєте грудневий ф'ючерс на зерно по 160 дол./т. Яким буде результат, якщо до листопада ціни на зерно підвищиться на 20 дол./т?

  Наявний ринок Ф'ючерсний ринок
  Липень Ціна на наявному ринку 160 дол./т Купівля ф'ючерсу на зерно з виконанням в грудні по 160 дол./т
  Листопад Купівля наявного зерна по 180 дол./т Продаж ф'ючерсу на зерно з виконанням в грудні по 180 дол./т
  Результат Збиток 20 доларів на тонні Прибуток 20 доларів на тонні
  Закупівельна ціна наявного зерна Прибуток на ф'ючерсній позиції Чиста ціна покупки 180 дол./т 20 дол./т 160 дол./т

  В даному прикладі більш висока вартість зерна на наявному ринку компенсується прибутком на ф'ючерсному ринку. І навпаки, якби до листопада ціни на зерно зменшилися на 20 дол./т, більш низька вартість зерна на наявному ринку компенсувалася б збитками на ф'ючерсному ринку. Чиста ціна покупки все також становила б 160 дол./т.

  Так, усунення ризику зростання ціни дозволяє точно прогнозувати виручку компанії і полегшує отримання фінансування для нових проектів.

 • Головні події 2016, їх вплив на АПК. Перспективи 2017

  В кінці кожного року прийнято підводити підсумки: одні підраховують доходи, інші, на жаль, збитки. Але, найважливіше, на наш погляд, правильно оцінити загрози та можливості, щоб вибудовувати найбільш ефективну стратегію.

  Ось і ми не стали порушувати традицію і вирішили проаналізувати які події року були головними, що найбільше вплинуло на агропромисловий комплекс України в 2016 році та чого чекати в 2017 році.

  Олег Нів'євський,старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій


  - По-перше, треба згадати перший етап зміни спецрежиму ПДВ для с/г сектору. Це в цілому позитивна реформа для сектору, яка матиме позитивний довготривалий вплив на конкурентоспроможність всього сектору. Звичайно, для когось це обернеться катастрофою, але таким чином з ринку повідсіваютсья неефективні підприємства, що зробить аграрний сектор тільки сильнішим. Оскільки, на щастя, Мінагропрод фактично не має ресурсів для впливу та втручання в роботу аграрного сектору, то на ринку відображались в основному міжнародні фактори та макроекономічні чинники в державі. Тобто спадний ціновий тренд на міжнародних ринках та нестабільна макроекономічна ситуація всередині країни. Але залишається незрозуміла роль Мінагропроду в управлінні/регулюванні АПК. Це стосуєтся питань і держпідтримки, і ролі сільського розвитку і взагалі статегії розвитку сектору. Можна згадати також і пристрасті навколо скасування мораторію на продаж-купівлю земель с/г призначення. Наступного року цікаво буде спостерігати за тим, як сектор відреагує на повне скасування спецрежиму ПДВ. Крім того, сподіваюсь, що серед політиків та експертів буде підніматись питання доцільності єдиного податку 4-ї групи. Також, очікую, що в 2017 буде нарешті скасований мораторій на купівлю-продаж с/г земель – це буде потужним стимулом подальшого розвитку АПК України.

  Олексій Єрьомін, керівник відділу управління ціновими ризиками на товарних та валютних ринках інвестиційної компанії SP Advisors


  - Для українського аграрного ринку звичайно ж ключовою подією року стала зміна спеціального режиму оподаткування для аграріїв. Хоча в 2016 році пільги не були скасовані повністю, все ж це стало деяким випробуванням для наших аграріїв і викликало запеклі суперечки. Подією року, що не відбулась, став черговий провал спроби зняття заборони на вільну купівлю-продаж земель сільгосппризначення. На жаль, популізм політиків в черговий раз переміг, і в Україні в черговий раз був продовжений мораторій на операції з землею.

  На ринкові тренди стандартно впливали світові тенденції, як-то черговий рекордний урожай зернових і олійних в основних країнах виробниках, зняття податкових мит на експорт зернових з Аргентини, а також неврожай пшениці в ЄС і рекордний урожай пшениці в РФ, що призвело до того, що Росія другий рік поспіль стала найбільшим світовим експортером пшениці і міцно зайняла нішу головного постачальника цієї культури в Єгипет.

  Конкуренція з Росією за ринки збуту призвела до того, що Україна активно шукала нових клієнтів на свою аграрну продукцію, зокрема значно збільшилися поставки української пшениці в Індію. Продукти переробки соняшнику активно купувала Франція. Великі гравці ринку вводили нові потужності з перевалки зернових в портах і тим самим довели, що аграрна галузь України залишається однією з привабливих галузей економіки в Україні. Що стосується цінових тенденцій - поки не видно, що ціни на зернові та олійні можуть різко піти в зростання, хоча, як зазвичай, все в руках небесної канцелярії, а саме погодних умов в провідних країнах виробниках. Сподіваємося також, що тренд на збільшення інвестицій в аграрну логістику триватиме.

  Роман Пучко, менеджер по Україні компанії Difco International BV


  - Головними подіями цього року були нескасування мораторію, початок експорту молочних продуктів до ЄС, зміна керівництва міністерства АПП, скасування спецрежиму по ПДВ і запровадження нової моделі підтримки з 2017 року. Але найбільше вплинула на ринок загальна паніка. Втім, очікування від наступного року позитивні. Як завжди від АПК. Хочеться аби розподіл держпідтримки мав прозорий та логічний механізм і десь до літа все ж скасували земельний мораторій. Дуже хотілося б аби фермери почали самоосвічуватись, розвивати своє економічне розуміння. Тоді вони не будуть так легко вестися на популістичні гасла.

  Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради


  - Однією з найголовніших подій для агросектору став перехід на загальну систему оподаткування, перехідна модель спецрежиму ПДВ та відновлення компенсації ПДВ при експорті зернових та технічних культур. Це вплинуло на весь сектор, визначила не лише вектор розвитку, але й те, за що ми боролись протягом цього року. Друга подія – перехід на ведення двох реєстрів на повернення ПДВ. На жаль, вони не запрацювали так, як би цього хотілось, тому що ДФС не завжди дотримується норм закону. Однак варто визнати - повернення ПДВ відбувається набагато ефективніше, аніж це було раніше.

  Також – різкий сплеск випадків поширення АЧС, що завдало значного удару свинарству в Україні, і в перспективі може поставити під загрозу експорт зернових з України. На жаль, тут ми не можемо похвалитись хоч якимись успіхами у боротьбі з цим явищем. Також варто виділити старт дискусії навколо ринку землі в Україні, в рамках якої відбувається пошук відповідей на питання «а що ми будемо робити з землею? як розвиватись правовідносинам у земельній сфері?». Відповідь на «земельне питання» насправді визначить розвиток агросектору на багато років вперед. Головне – знайти найоптимальніше рішення, яке забезпечить довготривалий та стійкий розвиток українського аграрного сектору. Окрім цього – розробка нової системи держпідтримки, яка має завдання замінити собою спецрежим ПДВ та чергова спроба ввести антидемпінгове мито на добрива з Росії. Нам вдалось домогтись, аби агропідприємства не штрафували за помилки у деклараціях податкових у рамках спецрежиму ПДВ, де потрібно розподіляти податковий кредит, і де можна припуститись багато помилок.

  Наступного року все залежатиме від того, чи запланована система держпідтримки аграріїв буде ухвалена у повному обсязі. Для запуску такої системи необхідно ухвалення цілої низки законодавчих та підзаконних актів, частину яких можуть і не «пропустити».

  Валерія Пекін, аналітик компанії «Фенікс-Агро»


  - Які події в АПК були ключовими в 2016 році? Зміна правил повернення ПДВ, неврожай пшениці у Франції, посилення вагового контролю та, як наслідок, брак транспорту. Також загострення епізоотичної ситуації щодо АЧС і загроза нодулярного дерматиту великої рогатої худоби (як наслідок, закриття деяких ринків збуту агропродукції). Створення Держпродспоживслужби (точніше, знищення всіх інстанцій, які в неї ввійшли) і театр навколо ринку землі. На ринок зерна найбільш вплинула зміна правил повернення ПДВ. Які тенденції були основними? На ринку основних зернових культур головне цінове питання - ціна зростає або падає? Відповідь проста: доларова ціна знизилася, гривневий еквівалент зріс на тлі девальваційних процесів в Україні. Хочеться відзначити активність пошуків ринків збуту. Чи то ми відчуваємо в собі сили, то є життя змушує... В Україні зараз прийнято говорити про зміцнення економіки, хочеться щоб ця «реальність» до нас наближалася. Тому від 2017 роки я очікую важкої праці на цьому нелегкому шляху.

  Микола Верницький, директор консалтингової компанії «ПроАгро»


  - Ключовими факторами впливу в 2016 році на АПК були девальвація, держава, позитивні тенденції на світовому ринку (принаймні світові ціни на аграрні сировинні товари не падали), висока прибутковість переробки і торгівлі рослинним маслом. Поясню детальніше. Девальвація обумовлює приплив інвесторів в логістику, тому що ціна входження у ринок виявляється нижчою. Тому з'являються такі проекти як термінали Cofco і інших монстрів торгівлі зерном. Говорячи про державу, я не маю на увазі зміну системи оподаткування. Наприклад, всі ми пам'ятаємо на початку року перевірки з боку ДФС експортерів зерна на предмет закупівлі зерна за готівку або зерна, нібито проданого за старою системою оподаткування. На відношення експортерів-покупців до постачальників це вкрай вплинуло. У деяких регіонах це означало перерозподіл ринку зерна. Олійна галузь залишається вкрай привабливою для бізнесу, і потужності переробки будуть продовжувати рости (що не є специфічною тенденцією року), а слідом за ними - виробництво сировини.

  Підкреслю: виняткових і радикальних подій на ринку не було, відповідно, чинників впливу мільйон, і всі вони мали приблизно однакову силу.

  Подальша зміна системи оподаткування агропідприємств - спецрежиму з ПДВ не буде, ЄП, швидше за все, теж трансформують, точніше посилять. Ймовірно, зміняться умови і для приватних господарств - не в цьому році, так пізніше все одно до них ставитимуться як до промислових виробників, і приватне виробництво в нинішньому вигляді буде скорочуватися. В кооперативи в їх нинішньої моделі я не вірю. Натомість держава запропонує сільгоспвиробникам дотації - ті самі 5,5 млрд гривень. Я поки не розумію механізм з розподілу, крім того, мій скептицизм викликає взагалі поява цих грошей в реальному вигляді.

  Продовжиться формування великих аграрних структур, холдингів з об'ємом земельного банку 20+ тис. га, за рахунок поглинання земель дрібних господарств. Теж не нова тенденція, але вона прискорюється. Я так розумію, що справа все ж йде до зняття мораторію, тому найчастіше це виглядає як закріплення контролю за землею.

  Органічне виробництво. Мода, яка набирає обертів. На жаль, не може замінити великотоварне виробництво, проте, може бути хорошою нішею або надбавкою до основного виду діяльності. Але нерідко служить для підняття іміджу.

  Триватиме: нарощування врожаїв зернових і олійних, збільшення потужностей переробки олійних, будівництво нових елеваторів (це взагалі давня і стала тенденція) і портових терміналів. Падіння обсягів російського транзиту ну просто змушує українські порти бути більш лояльними до українських трейдерів.

  Артем Ковбель, партнер компанії Kreston GCG


  Серед ключових подій року, що минає звичайно варто відзначити ряд як внутрішніх, так і формальних подій. Нові аграрні інструменти:

  - За підтримки IFC (International finance corporation) початок роботи аграрних розписок як додаткового інструменту залучення фінансового ресурсу для підприємств аграрної галузі в умовах його дорожнечу і недостатності;

  - Беззаставне кредитування агропідприємств в обмін на форвардні контракти з продажу майбутнього врожаю;

  Податкові зміни в українському АПК: часткова втрата спецрежиму ПДВ в залежності від виду продукції, що реалізовується сільгоспвиробниками. Трейдери зернових та технічних культур - 15% ПДВ на спецрахунок, 85% в бюджет, виробники молока і великої рогатої худоби - 80% ПДВ на спецрахунок, 20% в бюджет. При реалізації решті с/г продукції ПДВ сплачуватиметься в пропорції 50% на 50%. Таким чином, встановлений перехідний період до 2017 року з перспективою 25% -75% і далі можливо з повною відміною спецрежиму ПДВ.

  Фінансування українського агросектора: виділення фінансування ряду українських агрохолдингів від міжнародних фінансових інститутів: ЄБРР-УАІ 20 млн дол., ЄБРР - ІМК- 20 млн дол., ЄБРР-Астарта - 20 млн дол., ЄБРР - Луї Дрейфус 100 млн дол. та ін.

  M&A:

  - Найбільша угода між двома світовими гігантами з виробництва насіння і агрохімії - Bayer і Monsanto, сума операції оцінюється в 66 млрд дол. І угода стала найбільшою за всю історію.

  - Продаж Асстра банк Американському фонду NCH, одного з найбільших гравців в Україні в агросекторі.

  - Укргазбанк продав права вимоги по кредиту компанії Kernel, запорукою якого виступає маслоекстракційний завод (МЕЗ) "Еллада".

  - Uniline Finance (Каскад-Інвест) отримала контроль над компанією Astev Investment Company, що володіє Фісаківським елеватором в Запорізькій області та деякими підприємствами в Дніпропетровській області («Дзержинець», «Днепроальянс», «Відродження», «Синельникове-Агро» і Дніпровський хлібокомбінат №5).

  Проблеми:

  - проблематичне відшкодування ПДВ для аграріїв. З нового 2017 року планується перейти до єдиного реєстру відшкодування ПДВ, до якого увійдуть як великі, так і МСБ представники агробізнесу;

  - почастішання рейдерських атак на агропідприємства;

  - обмеженість фінансового ресурсу;

  - подорожчання собівартості вирощування сільськогосподарських культур;

  - монокультурізація сільського господарства;

  - знос вагонного парку більш ніж на 90%, як наслідок проблеми з логістикою. З 2016 року дифицит вантажних вагонів для транспортування агропродукції склав близько 6-10 тис. одиниць.

  Тенденції:

  Українські аграрії зібрали рекордний урожай зернових. За оцінками Мінагропроду його обсяг становить 64,2 млн т, що більше на 4 млн т ніж в 2015 році. У 2017 р прогнозуємо оновлення поточних показників в бік збільшення.

  Диверсифікація великих гравців в сторону АПК, нарощування ними земельного фонду: Епіцентр - покупка агроактивів, UDP - початок будівництва виробництва з глибокої переробки, Тас груп - розширення земельного банку, ОККО - створення агропідрозділи «Окко агро» для здійснення тредінгових операцій по купівлі-продажу сільгоспкультур.

  Очікування від майбутнього року:

  - з 1 січня 2017 року спецрежим сплати ПДВ для сільгоспвиробників повинен бути скасований.

 • Валерія Пекін: СОНЯШНИК 2016

  Соняшник - основна олійна культура в Україні.Ми продовжуємо нарощувати виробництво, переробку та експорт продуктів його переробки.2015/16 маркетинговий рік завершився рекордами, що дало змогу експортувати з України 4,5 млн тонн соняшникової олії у більш ніж100 країн світу.

  Та що ж чекає нас у новому сезоні? – Закінчивши збиральну кампанію соняшнику вже можна реально оцінювати перспективи сезону 2016/17.

  УРОЖАЙ: Висока рентабельність в порівнянні з іншими олійними та зерновими культурами спонукала українських аграріїв на збільшення посівних площ під соняшник практично на 20%. Саме цей факт разом зі сприятливими погодними умовами дозволили в сезоні 2016 зібрати рекордний урожай. Міністерство агрополітики і продовольства України констатує урожай на рівні 13,3 млн тонн. У той же час, українські аналітичні агентства оцінюють реальний урожай соняшнику від 13,5 до 14,2 млн тонн, оскільки вважають, що аграрії нерідко занижують звітність і по площах сівби, і по валовому збору, і по врожайності. Прогноз USDA по виробництву соняшника в Україні у листопаді знаходиться на рівні 13,5 млн тонн.

  ПЕРЕРОБКА: Традиційно, практично весь соняшник вирощений в Україні переробляється всередині країни. Більше того, слід зазначити, що інвестиційна привабливість олійно-жирової галузі та висока активність торгівлі на зовнішніх ринках продуктів переробки сприяє постійному збільшенню переробних потужностей. Так, за оцінками ІА «АПК-Інформ» з 2012 року виробничі потужності зросли більш ніж в 1,5 рази, і на 2016/17 МР можливість переробки досягла 18,5 млн тонн насіння соняшнику на рік.

  Можливості переробки значно перевищують пропозицію сировини, тож у 2016/17 МР переробники продовжать конкурувати між собою на ринку насіння соняшника.

  ЕКСПОРТ: У 2015/16 МР Україна експортувала 78,9 тис. тонн соняшнику проти 43,5 тис. тонн за 2014/15 маркетинговий рік. У 2016/17 МР на фоні нарощування переробки соняшнику в країнах Європи можна очікувати зростання експорту насіння соняшнику до 100 тис. тонн не дивлячись на діюче експортне мито.

  Нагадаємо, останній зареєстрований законопроект в 2015/16 МР, що пропонує скасування експортного мита на насіння соняшнику, був відхилений комітетом ВРУ. При цьому в кінці вересня даний законопроект і зовсім був відкликаний. В даний час розгляд законопроекту відкладено.

  ЦІНИ: Вже минули часи 2011-2013 років, коли українська соняшникова олія на світовій арені коштувала за тисячу доларів, а ціна на насіння доходила до 600 доларів за тонну. Сьогодні американська соя і малазійська пальма тисне на весь світовий олійний комплекс. Нагадаємо, сезон 2016/17 стартував з того, що у вересні валютні ціни попиту на насіння соняшнику на базисі СРТ-підприємств знизилися до 370 – 380 дол./т. Гривневий еквівалент склав 9000 – 9700 грн/т. Але, даний рівень цін виявився не справедливим і ринок досить швидко відкоригував ціни на новий урожай зросли до рівня 10 000 – 10 800 грн/т.

  Нагадаємо, на експортному ринку соняшникова олія на початку вересня знизилась до 760 дол./т. на базисі FOB, але всі учасники ринку погоджуються, що це надто низько і соняшникова олія українського походження на світовому ринку є недооціненою. Тож вже з середини вересня ціни на соняшникову олію та соняшниковий шрот почали зростати у ціні і досягли 790 дол./т та 200 дол./т на базисі FOB відповідно. Надалі експортна ціна соняшникової олії коливалася у складеному діапазоні - 760 – 790 дол./т.

  В грудні і надалі, ми очікуємо, що ринок стабілізується і ціна соняшникової олії буде близькою до 790 – 800 дол./т на базисі FOB. Ціни на соняшниковий шрот на експортному ринку дещо знизяться через зниження світової ціни соєвого шроту – до рівня 180 – 190 дол./т на базисі FOB. На внутрішньому ринку соняшникового шроту ціни стабілізуються після зняття карантину АЧС та відновлення повноцінного експорту продукту. Але, якщо говорити про короткострокові перспективи, то внутрішній ринок лишатиметься у сформованому діапазоні – 4700 – 5000 грн/т на умовах само вивозу із заводу – за рахунок збільшення попиту в період передноворічних свят.

  За таких умов закупівельні ціни на насіння соняшника можуть досягати 11 000 грн/т на базисі СРТ-підприємство.

 • Олександр Буюклі: Кооперація - інструмент підвищення ефективності реалізації виробленої продукції

     На сьогоднішній день, ринок сільськогосподарської продукції стає все більш волатильним і менш прогнозованим. Кожен виробник задумується про підвищення ефективності свого господарства та диверсифікацію цінових ризиків. Для рішення поставленої задачі агрохолдинги створюють професійні служби із закупівель виробничих матеріалів, розвитку ринків збуту, залучення інвестицій та інші. В свою чергу, для середнього фермера із земельним банком в 2 – 15 тисяч гектар такі додаткові витрати можуть бути невигідні.

  Опираючись на світовий досвіт ми знайшли шлях підвищення ефективності сільськогосподарського підприємства, не дивлячись на його масштаби, у кооперації.

       Кооперація -це узгоджена робота кола підприємств у взаємодії в одному або пов'язаних між собою процесах виробництва чи збуту, що призводить до виникнення якісно нової і більш продуктивної сили. Об’єднуючи свої зусилля у кожного підприємства з'являється можливість виведення окремих видів діяльності за рамки підприємства. Наприклад, підприємство може користуватися загальною службою розширення каналів збуту, залучення інвестицій або службою аналітики. Важливо розуміти, що члени такого кооперативу лишаються самодостатніми господарствами і вони самостійно приймають всі управлінські рішення.

       В Україні існує безліч сільськогосподарських кооперативів. Звичайно не всі вони дієві і варто зауважити, що більшість з них створені під дрібних виробників для виробничих потреб крупних агрохолдингів. У той же час середній агробізнес до недавнього часу і не задумувався про таку можливість.

        Створюючи Перший український сільськогосподарський кооператив (ПУСК) з самого початку ми поставили перед собою амбітні плани щодо напрямків діяльності нашої кооперації:

  • гуртова закупівля виробничих ресурсів
  • збут продукції
  • залучення інвестицій (фінансів) та страхування ризиків
  • управління проектами (об'єднання і централізація будівництва та ремонту об'єктів)

        На сьогоднішній день ми досягли успіху в сегменті збутової кооперації. А саме організації збуту та формування шляхів збуту виробленої продукції членами кооперативу. Ідея проста: члени кооперативу подають заявки на збут, де вказують продукт та обсяг, який вони бажають продати. Дані заявки обробляються після чого вже об’єднані обсяги продукції пропонуються на ринок. За рахунок великого об’єму ми стаємо набагато привабливішими для переробників або трейдерів, адже їм цікавіше закуповувати одразу великі партії за що вони готові доплачувати премію «за об’єм».

        Чесність, відповідальність і довіра - основні принципи нашої ділової етики. Кожне підприємство має дотримуватися даних принципів, адже єдність без них не можлива. Цікаво те що ці правили являються неформальними і не зафіксовані у жодному документі. Але кожне підприємство що працює з ПУСК знає - ніколи не слід робити того, що не сприяє формуванню відчуття “ліктя”, адже ми всі працюємо задля єдиної мети.

 • Рекорд под угрозой срыва. Что стопорит экспорт зерна из Украины

  Рекорд под угрозой срыва. Что стопорит экспорт зерна из Украины

  Почему, замахнувшись на экспортный рекорд, украинские аграрии рискуют не повторить даже результат прошлого года. Ответ должны знать в правительстве

  В текущем сезоне Украина планирует побить прошлогодний экспортный рекорд в 39 млн т зерна, отправив на зарубежные рынки на 2 млн т больше. Такие прогнозы озвучены Балансовой комиссией при Экономическом дискуссионном клубе (ранее комиссия работала при Министерстве экономического развития и торговли Украины. -Ред.). Однако экспорт 41 млн т зерна - план довольно амбициозный, поскольку уже сегодня, в период сбора урожая, аграрии испытывают логистические сложности и несут экстра-затраты при доставке зерновых с поля к элеватору. Да и традиционный меморандум между Министерством аграрной политики и продовольствия и трейдерами, которым ежегодно регламентируется объем экспорта зерновых, еще не подписан.

  Хронический зерновозодефицит

  Еще в начале сентября Украинская зерновая ассоциация (УЗА), объединяющая зернотрейдеров, обратилась с письмом к премьер-министру Владимиру Гройсману, в котором описала все существующие проблемы логистики зерна и предложила созвать специальное заседание правительства для их решений. Но пока инициатива ни к чему не привела. 

  По словам президента УЗА Владимира Клименко, структура поставок зерна сегодня выглядит следующим образом: до порта железнодорожным транспортом поставляется примерно 63% зерна, 32% - автомобильным транспортом и 5% - речным. "Следовательно, из прогнозируемых 41 млн т зерна на экспорт по железной дороге необходимо будет перевезти около 26 млн т, автотранспортом - 13 млн т, реками - 2 млн т. И это только зерновые. А еще рапс, соя, подсолнечник, масло, шрот и внутренние перевозки", - говорит Клименко. Однако тех ресурсов, которыми располагает логистическая инфраструктура для АПК, недостаточно. По его словам, парк зерновозов не пополняется. "С 1993 года Укрзализныця не построила ни одного вагона-зерновоза. Катастрофически не хватает вагонов-зерновозов, они устаревшие, а украинские вагоностроительные предприятия в настоящее время простаивают", - сетует Клименко.
  Уже столкнулись со сложностями в железнодорожных перевозках крупные агрохолдинги. "Мы осуществляем отгрузки с 16 элеваторов, особенно много проблем на Львовской и Донецкой железной дороге. Такое впечатление, что эти регионы вообще никого не интересуют. Это приводит к невыполнению обязательств перед партнерами, кто-то страдает от дефолтов", - рассказывает Екатерина Конащук, вице-президент компании AgroGeneration. По ее словам, наибольшие проблемы ожидаются с октября, когда увеличится потребность в перевозке других продуктов: кукурузы и подсолнечника. Сейчас аграрии ожидают действий со стороны Укрзализныци. 

  На официальный запрос ЛІГА.net в Укрзализнице не ответили. По словам Владиславы Рутицкой, советника министра аграрной политики, в прошлом году ежедневно зерно грузилось максимум в 2 100 вагонов, по сравнению с сегодняшними 1750. Главной проблемой в части зерновозов, по словам Александра Фролова, заместителя директора департамента движения Укрзализныци, является нехватка топлива для них. "Количество зерновозов на сегодня составляет 10500 украинских инвентарных и 2500 собственных зерновозов. Но запасы топлива иссякают", - сообщил Фролов в ходе круглого стола. Напомним, ранее Укрзализныця отказалась закупать топливо у трейдеров из-за высоких цен, потребовав снизить их. 

  Помимо нехватки зерновозов для перемещения зерна к элеваторам имеет место и сложность с выгрузкой товара из зернохранилищ, отмечает директор по развитию бизнеса компании UkrLandFarming Александр Руденко. "Узкое место - выгрузка зерна из элеваторов из-за дефицита вагонов и, как следствие, возможная затаренность элеваторов", - рассказывает он. 

  В интервью ЛІГА.netзамминистра инфраструктуры Евгений Кравцов признал, что дефицит грузовых вагонов (не только для перевозки зерна. - Ред.) составляет 9000 штук. Клименко же настаивает на том, что дефицит зерновозов - 5000 вагонов. По оценкам Всеукраинского аграрного совета (ВАС), для доставки 40-41 млн т зерна в порт необходимо около 16000 вагонов-зерновозов. "В Украине же есть в наличии лишь 13000 вагонов, из которых на ходу около 7000", - говорит аналитик ВАС Валерия Шаймухаметова.

  Перешли на автовозы

  В силу сложностей с доставкой зерна по железнодорожным путям украинские аграрии уже не первый год осваивают автомобильные перевозки. Однако грузовые автоперевозки жестко зарегламентированы Министерством инфраструктуры. С начала года Мининфраструктуры ввело запрет на передвижения грузовых автомобилей весом более 40 т по автомагистралям. "Если выполнять указания Минтранса, для перевозки 13 млн т зерна автотранспортом необходимо в два раза больше сделать ходок по тем же дорогам, в два раза больше выполнить работ по загрузке, разгрузке, взвешиванию и лабораторным исследованиям", - поясняет Клименко. К тому же автоперевозки требуют вдвое больше времени и практически двойного относительно железнодорожных перевозок тарифа.

  Валерия Шаймухаметова, аналитик ВАС, считает, что с момента ужесточения правил перевозки существенно пострадали аграрии. "Если раньше при желании отправить зерно в порт, находясь от него в 200 км, сельхозпроизводитель платил около 210 грн за тонну, то сейчас он вынужден выплатить 355 грн за тонну. То есть стоимость каждой тонны выросла на 145 грн. При этом автозерновозы едут полупустыми из-за ограничений", - говорит она.

  Кроме того, аграрии рассказывают, что и автовозами они обеспечены недостаточно. "На сегодня наметился дефицит автотранспорта на маршруте поле-элеватор. Это связано с весовыми ограничениями перевозки зерновозами наряду с моральным старением автопарка и отсутствием его обновления", - рассказывает директор по развитию бизнеса компании UkrLandFarming Александр Руденко. Генеральный директор агрохолдинга HarvEast Дмитрий Скорняков добавляет, что вместе с фактическим увеличением объемов сбора поздних зерновых, а также нелучшим состоянием местных дорог весовые лимиты и амортизация техники приводит к неполной загрузке элеваторов.

  Руденко уточняет, что особый дефицит испытывается в части зерновозов самосвального типа, которые позволяют осуществить ускоренную выгрузку на элеваторах. "Дефицит в пиковые месяцы уборки кукурузы (сентябрь-октябрь) наблюдался и в прошлые два года, но особое обострение наступило после установления весовых комплексов, которые допускают общую массу зерновоза не более 40 т (в предыдущие годы в основном 50-60 т)", - говорит он. 

  Спасение утопающих

  Панацеей для зерновой логистики в Украине теоретически могла бы стать активизация речных перевозок, считает Клименко. Но пока что это маловероятно. "За последние пять лет компании и их общественные объединения не могут добиться решения вопросов по возрождению эффективных перевозок грузов по рекам Украины, в первую очередь по Днепру. Работы по дноуглублению Днепра, которые можно выполнить за 3-4 месяца, не выполняются пять лет", - говорит он.

  По мнению Александра Журавля, партнера консалтинговой компании SSC Ukraine Agrifinancing, чтобы оздоровить зерновую логистику, необходимо придерживаться трех основных правил. Во-первых, допустить частный капитал, особенно иностранные компании, в железнодорожные перевозки и вагоностроительные предприятия. "Сейчас вагон приобрести можно, но аренда тепловоза крайне дорога. Так что нужно позволить покупать и тепловозы", - уверен эксперт. По данным Мининфраструктуры, в текущем году Укрзализныця намерена приобрести 1425 грузовых вагонов и еще 3100 модернизировать. Однако сколько вагонов из этого количества будет предназначенных для транспортировки зерна, не уточняется.

  Во-вторых, считает Журавель, наладить логистику невозможно без автодорог с твердым покрытием, которое бы выдерживало вес современных зерновозов. "Этот вопрос должно решать и финансировать государство. Достаточно определить налог с топлива, который все мы платим, на дороги, а не в бюджет. Деньги есть, но они идут не по целевому назначению", - уверен он. При этом Александр Руденко из UkrLandFarming говорит, что требуется и тотальное обновление автопарка. "Возможно, имело бы место введениепрограммы целевого кредитования на новые зерновозы для перевозчиков, а такжерассмотрение возможности перевозки с максимальной нагрузкой на ось зерновоза, а не на его общий вес с грузом", - отмечает он.

  Касательно речной логистики Журавель говорит следующее: "Для развития судоходства необходимо разрешить судам других государств заходить в речные воды, как по Дунаю или где-либо в Европе. Таким образом будет снята монополия на этом направлении компании Нибулон, и рынок отрегулирует цены на логистику вниз, а на зерно - вверх".

  По словам генерального директора ассоциации Украинский клуб аграрного бизнеса Тараса Высоцкого, будущее экспортного потенциала сегодня напрямую зависит от политической воли, направленной на изменение функционирования системы агрологистики.

  Источник статьи:

  https://biz.liga.net/all/prodovolstvie/stati/349678...

 • Валерія Пекін: Проект державного бюджету 2017: аграрій лишається без надій.

      Проект держбюджету 2017 вказує бізнесу на те, що рух до Європи доведеться здійснювати власними силами. Зокрема, в той час, коли європейський агропромисловий комплекс є абсолютно дотаційною галуззю, - український залишають ні з чим:

      Ми самі маємо знайти ринки збуту.У проекті державного бюджету на 2017 рік відсутні плани фінансування експорту продовольства, тоді як кожен третій експортний долар США надходить в Україну через поставки аграрної продукції на зовнішні ринки. Слід враховувати, що для виходу на зовнішній ринок підприємству необхідно не просто знайти зацікавленого імпортера (що коштує не мало) а й пройти недешеві процедури сертифікації, акредитації тощо.

            

      Основою аграрного експорту на сьогоднішній день є продукти рослинництва – зернові, олійні культури та продукти їх переробки. Аналізуючи проект бюджету, ми відзначаємо: держава планує задовольнятися вже отриманим успіхом українських аграріїв і навряд 700 мільйонів гривень, виділених на Національну академію аграрних наук, підуть на селекцію нових сортів і гібридів зернових. Сьогодні аграрна академія занадто далека від реалій і не приносить очікуваних від неї плодів. Державі слід визнати, що найефективнішим було б фінансування асоціацій виробників сільськогосподарської продукції з умовою, що виділені гроші можуть бути витрачені лише на науково-дослідні роботи. Поки ж ми залишаємося на ринках насіння і ЗЗР в умовах панування іноземних компаній. Приміром, у 2015 році українські аграрії закупили імпортного насіння на суму 599,3 млн доларів. Водночас аграрна академія в 2016 році отримала більше десятої частини від загального фінансування агросфери, а в 2017 році отримують додатково 200 мільйонів гривень.

     Що стосується тваринництва, то тут ситуація ще гостріша. У 2016 році відбувся поділ спецрежиму повернення ПДВ: 50/50 в свинарстві та 70/30 в молочарстві; а з наступного року – повне його скасування. Чи підштовхнуть подібні державні рішення до розвитку тваринництва в Україні – звичайно ж ні. Вже у 2016 році спостерігалася негативна динаміка поголів'я. І така тенденція може продовжитися, враховуючи такі загрози, як, наприклад, африканська чума свиней і нодулярний дерматит ВРХ. На ліквідацію і запобігання такого роду вагомих загроз в держбюджеті 2017 року не передбачено жодних коштів. А виділення 210 мільйонів гривень може здаватися насмішкою.

         

      Що ж маємо в підсумку? 300 мільйонів гривень на здешевлення кредитів, 75 мільйонів на закладку молодих садів і 3 мільярди гривень на фінансову підтримку агровиробників – це, звичайно, крапля в морі. До того ж, досвід відносин держава-агробізнес в цьому питанні не втішний: історично, які б кошти не були обіцяні, за фактом виділялося не більше 30% від спочатку заявленого. Чи стане держбюджет 2017 року переломним для галузі, частка якої в загальному ВВП країни за підсумками 2015 року становила 12% (240 млрд гривень)? 

 • Богдан Войцеховський: Пшениця 2016

  У 2016/17 маркетинговому році через скорочення посівних площ під пшеницею очікува­лося істотне зниження вало­вого збору і, відповідно, й експортного потенціалу. Але весна принесла неспо­дівано приємні звістки для України й водночас сумні для Західної Європи.

  2016/17 МР — один з найуспішні­ших сезонів для української пшениці. З осені по всіх озимих культурах панува­ли песимістичні прогнози. Сходи пше­ниці з’явилися тільки в грудні, оскільки осіння посівна кампанія відбувалася в несприятливих умовах: посуха змуси­ла аграріїв сіяти озимі в сухий ґрунт. Однак весна все виправила. За офіцій­ними даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, урожайність становить 42,8 ц/га.

  Попри те, що посівні площі скоро­тилися на 9,5%, до 6,2 млн. га, вало­вий збір пшениці в 2016/17 МР завдя­ки хорошій урожайності скоротився неістотно: до 27 млн. тонн проти 27,2 млн. торік.

  Що стосується якості зібраного вро­жаю, то вона також не може не тішити. Коли минулого року пропорція продо­вольчої та фуражної пшениці станови­ла 45 на 55 процентів, то цьогорічне збіжжя, за попередніми оцінками, значно краще. Частка продовольчого зерна оцінюється в 55% від загального урожаю.

  Збільшення врожайності й гарна якість української пшениці на тлі зни­ження валового збору й погіршення якості зерна в Західній Європі дають підстави прогнозувати, що попит на українське зерно на світовій арені зна­чно збільшиться.

  Валовий збір пшениці в Європейсь- кому Союзі оцінюється на 12,5 млн. тонн нижче порівняно з попереднім ро­ком і становить 147 млн. тонн. Експорт­ний потенціал інтегрує це скорочення і, за попередніми оцінками світових аналітичних агентств, буде на 5 млн. тонн менший відносно минулорічних показників. У сезоні 2016/17 Франція може залишити лави провідних євро­пейських продавців пшениці. Її експорт у треті країни може впасти з 12,6 млн. тонн минулого сезону до 5,1 млн. тонн поточного маркетингового року, що дає можливість Україні зайняти звіль­нене місце.

  До того ж, іще однією проблемою французьких експортерів стало відчутне погіршення якості зерна нового врожаю через тривалі дощі. Якість — ключовий фактор для покупців із країн Північної Африки, і Франція вже почала втрачати там свої позиції. Враховуючи збільшен­ня частки продовольчого зерна в Укра­їні, ми отримуємо додатковий плюс.

 • Сергій Свідерський: Чи зросте ціна на зерно?

  У зв’язку з нестабільністю в світі робити прогнози щодо ринку зерна в поточному році досить складно. Багато що залежатиме від погодних умов, які можуть зненацька завдати руйнівний удар по майбутньому врожаю, від становища на ринку нафти, попиту на зерно з боку імпортерів. Лише деякі світові аналітичні агенції опублікували своє бачення цінових тенденцій майбутнього сезону. Однак уже зрозуміло: надлишок світової пропозиції, високий урожай і погіршення експорту тиснутимуть на ціни зернових.

  Уже можна констатувати, що посіви озимих у Європі перезимували вдало. В Україні значні втрати озимих культур у східному регіоні, але це не може вплинути на загальну світову кон’юнктуру. До того ж, скорочення посівів пшениці компенсується збільшенням площ під кукурудзу, хоча вона вже котрий сезон залишається низьколіквідною культурою для українського фермера.

  За першими оцінками міжнародних агентств, світове виробництво зернових у 2016 році може становити близько 2 521 млн. т, що на 0,2% (або 4 млн. т) менше, ніж торік. Однак це забезпечить третій за обсягом урожай з усіх зареєстрованих досі. Основну причину незначного скорочення пов’язують з очікуваним зниженням виробництва пшениці. Її урожай на сьогодні оцінюється в 712,7 млн. т — на 20 млн. т менше від рівня 2015 року. Таке зниження пояснюється скороченням виробництва в Російській Федерації та Україні, де суха погода змусила скоротити посівні площі.

  Виробництво фуражного зерна в світі поточного року становитиме близько 1 313 млн. т, що на 0,8% (11 млн. т) вище, ніж торік. Основний приріст забезпечать більші обсяги кукурудзи, що дасть можливість з лишком компенсувати очікуване скорочення виробництва ячменю і сорго. Кукурудзи цьогоріч може бути вироблено на 11 млн. т більше — майже 1 014 млн. т.

  Що стосується світових запасів зернових на кінець сезону в 2017 році, то очікуване їх скорочення не підтримає ринок. За попередніми оцінками, запаси зернових скоротяться лише на 3,9% (або 25 млн. т) порівняно з рекордним рівнем минулого року. Однак навіть незважаючи на таке скорочення, показник співвідношення запасів і споживання в світі збережеться на рівні 23%.

  Складені баланси попиту/пропозиції невтішні для фермера щодо прогнозів цінової кон’юнктури на ринку зернових. Наприклад, консультаційне агентство AgResource передбачає в новому сезоні зниження цін на зернові до 10-річного мінімуму. У своєму першому прогнозі цін на 2016 рік

  американське агентство висловило припущення, що грудневий ф’ючерс кукурудзи на Чиказькій товарній біржі впаде на 25%, до 2,80 дол./бушель, липневий ф’ючерс пшениці опуститься майже на 14%, до 4,00 дол./бушель (найнижчий рівень з вересня 2006 року), а листопадовий ф’ючерс сої може впасти на 17%, до 7,60 дол./бушель, що є найнижчим показником із травня 2007 року.

 • Валерія Пекін: Зерно: тримати не можна продавати

  Уміння продавати — ключовий навик у нашому житті. Думаю, мало хто з учасників зернового ринку буде з цим сперечатися. Національний ринок з кожним днем стає дедалі динамічнішим і реагує на дедалі більше світових факторів, тож бути впевненим, що зернові будуть найдорожчі саме в березні–квітні (в кінці сезону), як це відбувалося раніше, останні два роки не доводиться (граф.1).

  Сьогодні досить часто зіштовхуємося з небажанням аграріїв продавати зерно. Більшість, дивлячись на зростаючий ринок у гривневому еквіваленті, притримують зернові, вважаючи їх найкращим активом. У деяких випадках можна з ними погодитись, та коли йдеться про пшеницю, ячмінь і сою, то вважаємо це помилкою.

  Наприклад, українська пшениця вже два місяці поспіль на тлі кон’юнктури світового ринку втрачає в ціні на експортному ринку. Експортоорієнтовані компанії ще досить активно скуповують пшеницю, підвищуючи гривневі закупівельні ціни відповідно до девальвації національної валюти (граф. 2). Але ця активність потроху вщухає. Тож зараз закупівельні ціни на пшеницю на базисі СРТ-порт в доларовому еквіваленті почнуть знижуватися через зниження експортної ціни. І надалі внутрішні ціни все менше інтегруватимуть девальвацію гривні, оскільки пшениця стає все менш приваблива для експортерів. Тож попит на неї поступово знижуватиметься.

  Ситуація з ячменем дещо інша. За період із червня 2015-го по січень 2016-го його з України експортовано 3,84 млн. тонн при потенціалі 4,1 млн. Експортоорієнтовані компанії вийшли з ринку, тож ячменем цікавляться лише внутрішні переробні підприємства. Вони сьогодні нарікають на складнощі закупівлі, тому ціни дещо збільшуються, але, з огляду на внутрішні запаси ячменю, така ситуація протримається недовго. Основна маса ячменю залишається в аграріїв, і вже з початку березня, готуючись до весняних польових робіт, вони почнуть активно збувати саме цю зернову. На ринку з’явиться велика кількість пропозицій, що дозволить закупівельникам знижувати ціни попиту.

  Наявність ячменю в Україні, тис. т
  Безпосередньо у аграріїв В зберігаючи підприємствах В переробних підприємствах
  2014/15 2015/16 2014/15 2015/16 2014/15 2015/16
  Липень 1099,4 832,8 852,5 549,2 106,6 80,1
  Серпень 2848,2 2707,5 1258,9 1278,1 189,2 196,1
  Вересень 2632,3 2668,9 1387,5 1024,1 284,6 245,5
  Жовтень 2275,8 2273,5 921,0 783,9 236,3 198,2
  Листопад 1938,5 1948,9 668,0 517,2 204,3 159,2
  Грудень 1648,2 1686,8 647,9 405,9 179,3 119,8
  Січень 1313,9 472,9 147,7
  Лютий 1206,9 387,8 123,7
  Березень 1073,6 393,0 117,7
  Квітень 866,6 233,6 108,7
  Травень 715,9 187,9 99,3
  Червень 602,9 115,5 76,3

  З утриманням зернових від продажів можна погодитися лише в сегменті кукурудзи. Незважаючи на істотне її подешевшання в світі, українська кукурудза лишається конкурентною на світовій арені (граф. 3). Активний попит на неї нівелював спад світової ціни, тож експортні ціни попиту/пропозиції зростають.

  Відповідно до сезонних тенденцій, кукурудза в Україні сьогодні є «найактивнішою» зерновою культурою. Експортоорієнтовані компанії активно скуповують її, що сприяє росту закупівельних цін на базисі СРТ-порт. Девальвація гривні не на руку трейдерам, адже аграрії в умовах зростаючого ринку намагаються якомога довше притримувати зернову, що створює її дефіцит. Тож трейдери змушені піднімати закупівельні ціни не лише в гривні (через девальвацію національної валюти), а й у доларах.

 • Сергій Свідерський: Новий рік зі старими ризиками

  Під Новий рік ми звикли підбивати підсумки і складати плани, сподіваючись залишити старі проблеми у старому році. 2015-й був напруженим і, водночас, інтригуючим. Що буде далі? На жаль, маємо констатувати факт: рік, що минає, лишає нам створені ним проблеми.

  Низькі світові ціни

  У колі аграріїв є приказка: «У фермера дві біди: великий урожай ― низькі ціни та високі ціни ― малий урожай». В сезоні 2015/16 українських сільгоспвиробників спіткали обидві біди одразу: розчарування високим світовим урожаєм і, відповідно, низькою світовою ціною при неврожаї в Україні. Ми не можемо істотно вплинути на світову цінову кон’юнктуру. Водночас наша внутрішня ціна залежить від зовнішніх ринків, тому зниження врожайності майже по всіх ключових культурах і, відповідно, ріст їх собівартості лише зменшили рентабельність їх вирощування.

  У поточному році у світі багато рекордів: 

  - з виробництва та кінцевих запасів пшениці ―735 млн. т та 229,9 млн. т, відповідно; 

  - з виробництва та кінцевих запасів сої ― 320,1 млн. т та 82,6 млн. т, відповідно; 

  - з кінцевих запасів кукурудзи ― 211,85 млн. т; 

  - з виробництва ячменю ― 145,5 млн. т.

  Порівняно з минулим роком ціни на зернові та сою зменшились у всьому світі. Тож сьогодні ми говоримо про значне скорочення рентабельності виробництва зерна в Україні, а саме: пшениці ― до 19% проти 25,8% торік і кукурудзи ― до 18,5% при 26,5% в 2014 році. Порівняно з попередніми роками вигіднішим стало вирощування ячменю, рентабельність якого в 2013 році становила 0,6%, торік ― 18,3%, а в поточному сезоні очікується 21,8%.

  З огляду на кон’юнктуру світового ринку можливість зростання цін на зерно до кінця поточного маркетингового року мінімальна, передумов для цього ми не бачимо. З усього вищесказаного напрошуються лише невтішні висновки: рослинництво цьогоріч не принесе бажаних прибутків.

  Коливання курсу гривні

  Через нестабільну ситуацію на валютному ринку в країні ціни на зерно в гривневому еквіваленті постійно змінюються. Аграрії через триваючі девальваційні процеси постійно підвищують відпускні ціни і стримують продажі великотоннажних партій зерна. В першій половині 2015/16 МР на ринку зернових та олійних культур неодноразово утворювався дефіцит пропозицій. Звичайно, потреба в сировині змушувала переробників та трейдерів підвищувати закупівельні ціни.

  В деяких промислових секторах утворився дисбаланс ― низькі ціни на продукти переробки (оскільки більшість із них експорто-орієнтовані) при високій ціні на сировину. Це змусило переробників замислюватись над варіантами стримування росту цін пропозиції на сировинному ринку. Тож у грудні ми побачили яскравий приклад того, як олійно-екстракційні заводи, спираючись на зміцнення гривні, в один день обвалили закупівельні ціни на соняшник, знизивши їх із 10 200–10 500 грн./т до 9000–9600 грн./т. Ринок практично паралізувався ― амбіції виробників соняшнику вщухли.

  Оцінюючи складну політичну та економічну ситуацію в країні, ми розуміємо, що 2016 рік не обіцяє бути легшим за 2015-й. Чіткого розуміння, як розвиватиметься цінова ситуація, ні в кого немає.

  Ризики низького врожаю 2016

  Через складні погодні умови, які спостерігалися під час посівної кампанії озимих у 2015 році, в Україні ними засіяли всього лише 6,7 млн. га — на 10% менше від запланованого. Більшість господарств була змушена сіяти в суху землю. Причиною стала відсутність продуктивних опадів. Дощі пройшли аж у кінці жовтня ― на початку листопада, коли більшість засіяла більше половини запланованих площ.

  Вже сьогодні маємо перші оцінки втрат. Найбільше постраждали господарства східного та південного регіонів: тут озимі зійшли тільки на 50‒80% площ через дефіцит продуктивної вологи в ґрунті. Якщо говорити про Україну загалом, то частка розкущених і готових до входу в перезимівлю озимих коливається в межах 50‒80% від посівної площі. Цей факт викликає чималі побоювання щодо благополучної їх перезимівлі та розвитку навесні.

  Згідно з оцінками агрометеорологів, у зоні ризику опинилося близько 60% озимих посівів, які з урахуванням пізніх строків сівби не встигли дати сильних сходів перед входженням у перезимівлю. Тому подальший розвиток ситуації буде повністю залежати від погодних умов узимку. Поки що погода нам на руку, але ризик зостатися без хорошого врожаю лишається великим.

 • Олександр Тетянко: Плюси та мінуси довіри

  Як би прикро не було, але молочний бізнес став найменш прибутковим порівняно з іншими галузями тваринництва. Чимало молочнотоварних ферм стали збитковими, і лише найефективніші отримують хоч якийсь прибуток. Зниження собівартості виробництва ― найактуальніша тема. Нинішні умови ринку вимагають прискіпливого ставлення до структури собівартості виробленої продукції і її формування. Оскільки концентровані корми становлять біля 30% витрат на виробництво молока, то ця стаття витрат заслуговує ретельного аналізу.

  Наша компанія має справу з поставками концентрованих кормів на господарства, але ми ніколи не ставили за мету лише продаж. Ми завжди прагнули максимально полегшити роботу наших клієнтів, зокрема в годівлі тварин. Ми з повагою ставимось до політики закупівель і маємо з чим порівнювати.

  Згідно з нашими опитуваннями, більшість управлінців молочнотоварних ферм особливу увагу приділяють ціні: мовляв ― де дешевше, там і беру. Арсенал закупівельних процедур досить широкий. Наприклад, зараз дуже популярна тендерна система закупівель. Звісно, ми також беремо участь у тендерах, але бачимо в такому підході низку недоліків. Основний з них ― клієнт орієнтується лише на ціну, а вже постачальники борються між собою, скорочуючи свою вигоду або витрати. І хто ≪дешевший≫, той і виграв.

  Проблема схеми в тому, що наш ринок на сьогоднішній день не настільки цивілізований, щоб допускати на своє господарство будь-якого, хто ≪проходить≫ за ціною. Малоймовірно, що ви доб’єтесь будь-якої компенсації, якщо вам привезуть корм не тієї якості, яка була заявлена постачальником. Усе що ви можете зробити ― це не розрахуватись (якщо домовлялися про оплату за фактом поставки) і не вивантажувати привезений до вас товар. Як наслідок, у кращому разі, якщо маєте запаси корму, несете витрати на організацію нового тендера і чекаєте чергової поставки корму для тварин. Якщо запасів немає, ви звертаєтесь до відомого вам надійного постачальника, якому доведеться доплатити за терміновість.

  Що більше виправдано: постійне проведення тендерів та вибір кожного разу нового постачальника чи довгострокові стосунки з певним постачальником? Ми впевнені, що кормова база ― це не те, на чому слід заощаджувати. З нами погоджуються практично всі фермери, і з кожним роком зростає число аграрних компаній, де рішення про вибір постачальника приймається зі стратегічних міркувань і не є предметом торгу.

  Нинішній рік для нашої компанії ознаменувався новою формою партнерства з кількома клієнтами. Господарства довірили нам повністю поставки покупних кормів, і відтепер лише ми несемо за це відповідальність.

  З першого погляду, така схема кормозабезпечення є невигідною для господарства. Але якщо придивитись ретельніше, то знайдемо в ній більше переваг, ніж недоліків.

  У чому перевага?

  1. Відхід від корупційної складової. Найпоширеніша схема ― відкат. Фактично це хабар особі, яка приймає рішення про закупівлю на підприємстві. При цьому продавець нерідко включає відкат у вартість товару, щоб не втрачати прибуток. Тобто, хабар оплачує підприємство, на якому працює хабарник. Питання болюче для всіх: жоден власник не бажає вірити в те, що його ≪вірний≫ співробітник наживається, зраджуючи інтересам бізнесу, який його годує; постачальник не зізнається, що обійшов конкурента саме таким шляхом; менеджер з закупівлі вирішує лише свої проблеми.

  Існує така проблема на вашому господарстві чи ні, невідомо, але маючи ексклюзивного постачальника, ви позбуваєтесь її автоматично. Більше того, якщо ваш закупівельник займався лише кормами, ви можете відмовитись від його послуг, адже за кормову базу відповідає надійний постачальник.

  2. Якість вхідної сировини. Важливим аспектом такої угоди є те, що на постачальника лягає повна відповідальність за якість доставленої продукції. Невідповідність якісних показників і всі можливі ризики, пов’язані з цим, покладаються на постачальника. Ви лише час від часу можете контролювати показники, щоб упевнитись у надійності партнерства.

  3. Звичайно, ми як посередники надаємо товарний кредит. Для ферм, які у нас на повному супроводі, цей кредит нелімітований.

  4. Відстрочка платежу. Як свідчить опитування наших клієнтів, це один з основних критеріїв при виборі постачальника. Наша компанія досить гнучка в цьому питанні.

  5. Можливість контролювати ціни на вхідну сировину через наш сайт. І для постачальника, і для клієнта вигідні узгодженість, безперервність і менші операційні витрати при ексклюзивних поставках. Однак, небажання стовідсотково покладатись на одного постачальника цілком зрозуміле. Безперервність поставок і доступ до цін законні вимоги клієнта. Ми повністю відкриті перед своїми партнерами. Вони можуть спостерігати ринкову ситуацію в режимі он-лайн на створеному нами інтернет-ресурсі. Для контролю на їх вимогу ми в будь-який момент можемо надавати вхідні документи від наших постачальників і перевізників.

  6. Додатково наші клієнти отримують аналітичні прогнози про ринок зернових та олійних культур, що дає можливість контролювати цінові коливання та при необхідності управляти запасами сировини на господарстві.

  Що стосується економіки такої схеми, то при укладанні угоди на ексклюзивність постачання кормів ми одразу погоджуємо з господарством торгову націнку на кожен продукт асортиментного ряду. Встановлено, що господарство має мінімальні ризики зниження ефективності, адже вартість наших послуг ― максимум 1% у собівартості молока з розрахунку, якщо ми поставляємо всі концентровані корми, у тому числі й зернові, а частка концентрованих кормів у собівартості молока 30%.

 • Врожайні пророцтва або Яких цін очікувати аграріям на зернові?

  Прогноз Мінсільгоспу США щодо врожаю в Україні підштовхне ціни на кукурудзу в світі вгору. До України світові тренди якщо й дійдуть, то тільки навесні.

  Американське міністерство сільського господарства у своєму останньому звіті знизило прогноз урожаю зернових в Україні на 2,3% до 61,8 млн т в 2015/2016 маркетинговому році (липень 2015 - червень 2016). В першу чергу через кукурудзу – прогноз знижений з 27 млн тонн до 25 млн тонн. Відповідно скоротиться і експорт - на1,4% до 35,68 млн т.

  Прогнози загалом відповідають реальності: зернові зібрані з 85% площ та намолочено 47,21 млн тоннзернових. Нагадаємо, що за даними Держстату, урожай зернових і зернобобових культур в країні в минулому році склав рекордні майже 64 млн тонн.

  Agravery.com опитав аналітиків, щоб вияснити, чи дає оновлений прогноз врожаю на світовий та внутрішній ринки та чи зможуть на цьому заробити українські аграрії.

  Кукурудза в ріст

  Виробництво кукурудзи зменшується не тільки в Україні - в USDA порахували, що виробництво кукурудзи в світі в цьому сезоні буде на 1 млн тонн менше, ніж в минулому. Переглянуті в жовтні прогнози по кінцевих запасах і споживанню кукурудзи в світі за 2015/16 маркетинговий рік ведуть до скорочення співвідношення запасів та споживання на 0,5% (до 0,192) - 189,7 млн тонн до 980,8 млн тонн. І це спонукатиме ціни до росту, каже аналітик інвестиційної компанії Eavex Capital Іван Дзвінка. З ним погоджується його колега з Pro-ConsultingОлександр Ткачов: "Ф'ючерсні ціни поки знижуються, однак це пояснюється сезонністю, зміною обсягів споживання зернових на корм тваринам в Канаді, Китаї, а також країнах ЄС. Враховуючи поточне зниження прогнозів (не тільки по Україні), ціни почнуть рости».

  Пшениці цей прогноз не торкнеться. Прогноз щодо її запасів на кінець 2015/16 маркетингового року зріс на 0,9% у жовтні - з 226,6 млн т до 228,5 млн тонн, при незмінному споживанні в 716,4 млн тонн. В найближчій перспективі ціни можуть навіть впасти, припускає Дзвінка. "Причин для зростання цін на ринку пшениці в світі я не бачу. Те, що в наслідок несприятливих погодних умов в Україні та Росії скорочено посівні площі під озиминою швидше за все відіб'ється на світових цінах ближче до весни, коли основним ціноутворюючим фактором стане не поточний, а новий врожай", - говорить керівник аналітичного відділу консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник.

  Втім, ситуація може помінятися. "Значну роль грають побоювання щодо майбутнього урожаю озимих, посівна кампанія яких проходить зі значними складнощами в усьому Чорноморському регіоні. Непогода продовжує впливати на ціноутворення. За рахунок чого на світових майданчиках виграє українська пшениця вже два тижні поспіль", - каже консультант-аналитик компанії "Фенікс Агро" Валерія Пекін.

  Українські перспективи

  Якщо мова йде про внутрішній ринок, то тут не варто очікувати швидкого коригування ціни, каже Євгеній Дворнік, експерт аграрних ринків асоціації Український клуб аграрного бізнесу, адже внутрішній ринок реагує із затримкою в 1-2 тижні на зміну ціни на міжнародному ринку. «Прогнози можуть в якійсь мірі впливати на вартість опціонів та ф'ючерсних контрактів. Що стосується спотового ринку, який є типовим для українських фермерів, то цей вплив буде мінімальним», - каже менеджер по Україні компанії Difco International Роман Пучко.

  "Скорочення внутрішнього виробництва, яке показує американське міністерство, не надто вплине на внутрішні ціни», - Валерія Пекін. За її словами у короткостроковий період можна очікувати незначне зростання закупівельних цін у компаній-експортерів, до 5 доларів на тонні. З нею погоджується Марія Колесник, яка також вважає, що Україну найближчим часом не очікує суттєве зростання цін на кукурудзу. "Дорожчатиме найближчим часом тільки ячмінь, бо з одного боку велика кількість цієї культури вже експортована, а з другого - через посуху маємо недосів озимого ячменю", - наводить приклад аналітик.

  Та максимальний зиск від операцій із зерновими аграрії отримають традиційно лише весною. Вони можуть стримувати продаж великих партій зернових, що збільшити ціни на внутрішньому ринку, нагадує Дворнік. Та додає, що через нестабільний курс гривні та зміну вартості нафти найімовірнішим є збільшення ціни на базисах FOB та CPT.

  agravery.com

 • Валерія Пекін: АЧС та зерно - диму більше ніж вогню

  Головною темою серпня стали Африканська чума свиней та «Калита», причому торкалися вони не лише галузі тваринництва а і ринка зерна. Одразу наголошу на тому, що я розділяю ці два поняття оскільки: АЧС – одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, що набуває поширення в європейських країнах; «Калита» - один з найбільших свинокомплексів України, який не вберігся від АЧС. І саме «Калита» стала каталізатором бурних обговорень та спекуляцій на ринку зерна.

  Чому різниця принципова? – перший спалах АЧС в Україні зафіксована ще в 2012 році, в Росії – в 2007 році, на сьогоднішній день вірус АЧС є і в Білорусії і в Польщі і в Литві…і в Італії…

  Чому до цього моменту ніхто не підіймав питання закриття експорту зерна? «Каліта» бере своїми масштабами, хоча це один з 36 випадків в Україні. Масштабне завжди триває довше лише тому, що ми приймаємо його близько до серця. Відразу є можливість зробити з однієї маленької мухи декілька величезних слонів.

  Слон №1. Закриття експорту

  Трейдери відверто займаюся спекуляцією АЧС для зниження закупівельних цін. Мовляв ніхто не знає, чим все закінчиться і які будуть наслідки.

  Обмеження закупівель фуражного зерна деякими країнами-імпортерами є лише можливим варіантом, що базуються на рекомендаціях міжнародних експертів, які не носять обов'язкового характеру. При існуючих системах контролю якості зерна, що поставляється на експорт, імпортер може отримати повну інформацію про продукт, аж до регіону її походження і наявності в масі шкідливих патогенів. У зв'язку з цим українські трейдери можуть очікувати лише більш високих вимог до якості зерна з боку імпортерів, але не відмови від закупівель.

  Слон №2. Знищення зерна

  На піку паніки було популярно говорити про знищення зерна. Мені людині-візуалу від таких слів одразу уявляються ридаючі люди, яких ледве стримують правоохоронці щоб ті не кидалися до гори з 70 мільйонів тонн зерна палаючих в огні. В особистих розмовах з людьми не пов’язаних з агробізнесом вияснилось що я така не одна і слова деяких спикерів стали неабияк гучними і провокуючими на емоції.

  Рішення про знищення зерна дійсно можливе. Але, панікувати не варто, бо мова не йде про утилізацію всього зерна з п’яти областей, а лише з ендемічної зони. За попередніми оцінками це декілька тисяч тон зерна, за умови, що зона АЧС не буде розповсюджуватися далі.

  Слон №3. Всі закриваються на карантин

  Головне питання в цьому аспекті: «який свинокомплекс не оголосив «закритий режим» ще ДО біди на «Калиті»???». Всі поважаючі себе підприємства з 2012 року працюють в закритому режимі. Сьогодні ж виникли певні нюанси, а точніше, свинокомплекси стали більш прискіпливі на вході. Тобто, всі машини спочатку обробляються перед тим як заїхати на ферму. Можливо, працівники стали більш відповідальними в питанні безпеки, але кардинальних змін в режимі роботи не відбулося.

  Слон №4. Відмова від посередників

  Специфікою свинокомплексів України є те що більшість з них не мають власних земель для вирощування зерна на корми, тож вони вимушені його закуповувати і найчастіше вони користуються послугами посередників. Одразу після оголошення про крах «Калити» було проголошено, хоча і неофіційно, карантинну зону з п’яти областей. Перші дні технологи/закупники обов’язково перепитували у посередників з якого регіону їм пропонують зерно. Потім всі зрозуміли, що душі «перекупа» нічого не заважає підбрехати, тож на серйозних підприємствах прийняли рішення шукати зерно особисто і закуповувати його безпосередньо у виробника. Це можливо, але чи надовго?

  Знайти необхідну сировину не так просто, для цього необхідно знайти хто продає, перевірити якість, домовитись про ціну, перевести – для цього має бути окремий підрозділ на підприємстві. Оскільки до цього не дійшли раніше, можна зробити висновок, що це не дуже вигідно для виробництва і думати, що такі підрозділи з’являться у майбутньому ми не поспішаємо. Єдиним рішенням може стати робота з посередником якому дійсно довіряєш.

  Варто зазначити, що вже сьогодні підприємства, які можуть собі дозволити, особисто контролюють погрузку зерна, яке вони купляють через посередника-партнера, щоб не виникало питань щодо його походження.

  Висновок: поки що не все так страшно і чутки про кінець світу, як на мене, виявляються сильно перебільшені. З ними взагалі частенько перебільшують...

 • Богдан Войцеховський: Сьогодні кукурудза — не цариця полів, а зона ризику для свинокомплексів

  Дикий кабан — перший переносник АЧС. «Гуляючи» кукурудзяними полями (це головне його лакомство), він розповсюджує хворобу. Новини про програму депопуляції диких кабанів у Чернігівській, Рівненській, Сумській, Київській та Житомирській областях під патронатом Держветфітослужби поки не заспокоюють власників свинокомплекси. Сьогодні більшість з них розглядають питання виведення з раціону годівлі кукурудзи урожаю 2015-го року. Це досить обґрунтовані міри, але остаточного рішення ще ніхто приймав.

  На жаль, ще жодна країна, ні США, ні Європа, не знайшла способу позбутися африканської чуми свиней, окрім спалювання. Тож єдиний шлях — всіма силами уберігатися від можливого зараження. Сьогодні в Україні для запобігання АЧС, зокрема на свинокомплексах, прийняли додаткові міри з безпеки — транспорт та зерно піддають обробці. Для бізнесу це додаткові затрати, але ризик знижується.

  Що стосується ринку зерна загалом, то тут ситуація складніша і це, здебільшого, викликано панікою. В негласній, але все ж карантинній зоні, закупівельники зерна намагаються знизити закупівельні ціни під приводом АЧС, адже ніхто не знає, чим все закінчиться і які будуть наслідки. Аграрії ж, у переважній більшості, зараз чинять мудро і утримуються від продажів зерна за безцінь, вичікуючи коли ринок вгамується і всі зрозуміють, що кому потрібно.

  Наразі держава, виправдовуючись нестачею ресурсів, як грошей, так і людей, не приймає рішучих дій. Ми живемо лише новинами про можливість прийняття запобіжних заходів. Так, ветеринарно-санітарна комісія може тимчасово призупинити перевезення, реалізацію зерна з карантинної зони. У крайньому випадку, можливе і прийняття рішення про його повне знищення. Але, панікувати не варто, бо мова не йде про утилізацію всього зерна з п’яти областей, а лише з ендемічної зони. За попередніми оцінками це декілька тисяч тон зерна, за умови, що зона АЧС не буде розповсюджуватися далі.

  У глобальному, через АЧС країни-імпортери зерна можуть заборонити його імпорт з неблагополучних регіонів України. Як наслідок, вони лише посилять контроль — надай довідку про походження зерна і вивозь. Втім, це не вплине на ціни українського зерна на світовому ринку.

 • Валерія Пекін: "Чорна п'ятниця" по-українськи
  - Що це ми все без молока і без молока? Так і померти можна. Треба б корову купити.
  - Треба б, та де грошей взяти?
  - Може, зайняти? У сусідів.
  - А чим віддавати будемо? Віддавати щось треба.
  - Значить, треба щось продати ...
  (Із "Троє з Простоквашено")

  Постановою уряду України було визначено 300 державних підприємств які підлягають до амбітної приватизації в 2015 році. З них 81 підприємство підпорядковуються аграрному відомству.

  У презентації проекту «Роздержавлення» міністра Павленка нас запевняють у доцільності процесу, переконуючи, що держпідприємства - це більше якір української економіки. Загальна сума збитків, з якими аграрні ДП закінчили минулий рік, становить майже 0,5 млрд. гривень. Більшість ферм розвалені, поля під парою. Документально так і є, але хіба одиничним є випадок, коли на папері одне, а в реальності інше ...? Найчастіше директора таких підприємств не заморочуються з явними відмінностями. І тут питання: «Як будуть оцінювати пропоновані на торгах підприємства?»

  Аграрне відомство впевнено в тому, що економічний ефект від приватизації агродержпідприємств може скласти, за різними оцінками, від 600 млн. гривень до 1 млрд. гривень. Тобто матеріальної вигоди практично не існує. У період війни і незрозумілої реформації вартість бізнесу, навіть аграрного, мінімальна. Тобто держава сьогодні може получити лише мізерну плату за дорогоцінні активи, які можна привести до ладу і продати в момент коли інвестиційний клімат буде сприятливим. Сьогодні в Україні кожен елемент (законодавчо-нормативний, організаційно-економічний, соціально-політичний) з необхідного для інвестора комплексу умов знаходиться в невигідному становищі і лише знижує вартість активів країни.

  Те, що потрібно продавати - сумнівів немає у більшості, але чи час це робити зараз? Що ми вирішуємо таким кроком? Уряд наполягає на тому, що таке рішення потрібно розглядати як закриття дір і мінімізації витрат держави. Адже хоч як крути, неефективне ДП потрібно утримувати, сидячим працівникам хоч і мінімальну, але зарплату потрібно платити. І тут ми говоримо про, на мій погляд, вигідну для певних людей політику «неодержання прибутку, а скидання «зайвого вантажу» з корабля». Хоча придивившись навіть краєм ока видно, що в списках опинилися і ті об'єкти, які приносять реальний прибуток державі, а продаватися вони будуть за такий же безцінь.

  Висновок один: час для розпродажу вибрано несприятливе, або навпаки, найсприятливіший, якщо ставиться завдання прибрати за безцінь до рук ласі шматки залишків загальнонародної власності.

  З приватизацією все досить ясно, про її проведення оголосили - назад дороги немає, та й над умовами процесу морочитися не варто - не перший день в Україні живемо. Але є більш пікантні плітки – відкриття ринку землі вже цієї осені. Багато амбітних аграрії поставили перед собою завдання – зібрати якомога більше готівки для швидкого отоварювання в день розпродажу, можливо який пройде подібно американській «чорній п'ятниці». Ну що ж, головне, щоб без жертв.

 • Олександр Тетянко: Малий не означає слабкий

  Виробник без посередника може продавати свою продукцію за кордон і деякі господарства в Україні, зокрема агрохолдинги, вже почали це робити. Чи можуть малі виробники самостійно експортувати зерно? – Так

  Ціна на зерно - чи не головний індикатор прибутковості рослинницьких господарств. Але за традицією, більшість сільгоспвиробників продають вирощене зерно перекупникам або експортерам. І втрачають на цьому значну частину прибутку. Між тим, існує можливість експортувати зерно самостійно, минаючи посередників.

  Виробник без посередника може продавати свою продукцію за кордон і деякі господарства в Україні, зокрема агрохолдинги, вже почали це робити.

  Приміром, сьогодні з транснаціональними експортно-орієнтованими компаніями конкурує «Нібулон» - відомий національний виробник і зернотрейдер. Вирощуючи власне зерно, він експортує його за багатьма адресами без посередників. Самостійно обираючи вигідну співпрацю з країнами імпортерами.

  Що заважає малому виробнику зерна також експортувати без посередника?

  Зрозуміло, з маленькими обсягами виходити на міжнародний ринок не має сенсу. Але консолідуючи можливості невеликих латифундистів можливе формування реального механізму прямого збуту зерна безпосередньо на світових ринках, а не через Louis Dreyfus, Glencore або Bunge. Все що потрібно для цього - інтеграція та кооперація.

  Без сумніву для подібного об'єднання аграріїв потрібні будуть посередники але лише в брокерському, в юридичному, в фрахтовому обслуговуванні, витрати на яких вони розділять між собою. У всьому іншому від виробника вимагається лише довіра до свого брокера, який буде управляти його активами.

  Механізм прямих продажів від виробника до імпортера має єдину мету - підвищення ефективності агробізнесу та отримати додатковий прибуток, щоб маржа або надприбутки від прямої угоди осідали саме у виробника продукції.

  Об'єднання і координація фінансових і виробничих зусиль знімає потребу аграрія бути активним агентом відповідних аграрних бірж у різних країнах. Йому не потрібно реєструватися, бути учасником, брокером, мати брокерські операції з відповідними ринками, для того щоб встановлювати прямі зв'язки.

  Консолідація експортних партій являє собою процес збору декількох невеликих партій товару і формування його під єдиний об'єм, яким довірена особа (брокер) зможе оперувати на ринку. У підсумку консолідована партія в повному обсязі відправляється по одному маршруту. Дана схема дозволяє ефективно оптимізувати фінансові витрати власників зерна.

  На сьогоднішній день в Україні існує ряд галузевих об'єднань. Основним завданням вони ставлять перед собою в більшій мірі лобіювання інтересів на національному рівні. Але чомусь, питання організації спільного каналу збуту продукції, якоїсь горизонтальній маркетингової системи, ігнорується, але це має свою перспективу.

  Сутність горизонтальній маркетингової системи полягає в тому, що досить велика кількість підприємства об'єднують свої зусилля з метою освоєння ринку і маркетингових можливостей. Вони формуються учасниками, які перебувають на одному рівні і займаються однотипною діяльністю. Така система збуту укрупнює товарні партії, скорочує транзакційні витрати і відсторонює спекулятивних посередників.

  Подібна інтеграційна структура для наших дрібних і середніх аграріїв може мати безліч переваг:

  - по-перше, вони особисто позбавляють себе від турбот зі збутом, наймаючи фахівців з прогресивним управлінським і технічним досвідом за незначну для аграріїв плату, оскільки дані витрати розподіляються по всім учасникам об'єднання;

  - по-друге, перспективу вигідного продажу, оскільки вони стають прямими учасника світового ринку і минають посередників.

  Звичайно існують і ризики, оскільки інтегровані підприємства можуть виявитися менш пристосованими до швидких змін зовнішнього середовища, ніж незалежні малі та середні підприємства. Але подібні недоліки мінімізуються професіоналізмом найнятих фахівців. Широкомасштабний розвиток інтегрованих підприємств може призвести до концентрації економічної та політичної могутності.

 • ​Сергій Свідерський: Професійна оцінка – ідеальний раціон

  Знайти ідеальний корм – мрія кожного господаря. Із таким підходом, не виникало б проблем в тваринництві - всі б мали стабільні надої, приріст, тобто все вирішували б технології. Але індивідуальні умови беруть своє.

  В сьогоднішньому інформаційному просторі багато інформації про корми: з чого вони виготовлені, їх поживність, властивості, результати тестових випробувань. Також можна знайти безліч порад як їх краще використовувати. Але на практиці при введені до раціону новаторських компонентів, досить часто можна почути про те що «корм не спрацьовує», господарство не досягає обіцяних постачальниками результатів. Лише покупка якісного корму не завжди дає бажаний результат, більше того можна навіть нашкодити організму тварини.

  З одного боку, раціон будь-якої тварини має бути стандартизований. Знайти ідеальний корм – мрія кожного господаря. Із таким підходом, не виникало б проблем в тваринництві - всі б мали стабільні надої, приріст, тобто все вирішували б технології. Але індивідуальні умови беруть своє.

  Дуже важливо нові компоненти годівлі правильно ввести і ув'язати в раціоні тварини. Процес балансування раціону має бути ретельно сплановано і проаналізовано.

  Балансування кормів включає в себе професійне виконання всіх проміжних етапів отримання високоефективного професійного раціону: відбору, підготовки, транспортування та аналізу вихідних грубих кормів на господарстві.

  Для складання раціонів необхідно знати фактичну поживність кормів в господарстві та їх придатність до отримання достатньої продуктивності, з урахуванням вмісту протеїну, жиру, сухої речовини, обмінної енергії, НДК і КДК, НСУ, в тому числі крохмалю, вміст сирої клітковини і МЕВ, а також враховувати СППВ, і ОКЦ основних кормів. Чим більше показників ми маємо на нашу сировину - тим більш точно можемо збалансувати раціон. Тобто введення нових компонентів в раціон повинно мати системно-комплексний підхід.

  Внутрішніми силами господарства не завжди реально організувати повноцінний процес балансування раціону. Адже для цього потрібно мати не лише спеціаліста а і чимале професійне лабораторне обладнання. На думку нашої компанії, такі проблеми повинні взяти на себе саме ті люди, яким ви довірили кормову базу свого господарства. Тож ми працюємо саме за таким принципом.

  Процес балансування раціону багатоетапний, перш за все необхідно знати з чим ми працюємо. Для реальної оцінки найефективніше буде запросити незалежного консультанта. Під час візиту консультант:

  - оглядає корів по всім продуктивним групам;

  - оглядає молодняк всіх вікових груп.;

  - оглядає наявні грубі корми за фізіологічними та органолептичними показниками;

  - оглядає і узгоджує наявні інгредієнти та грубі корми наявні на господарстві;

  - аналізує існуючий раціон;

  - проводить якісний відбір грубих кормів для проведення подальших аналізів.

  Завдяки професійному інструментарію, консультант проводить якісний пробовідбір та пробопідготовку грубих кормів на господарстві, а це вже 30-40% отримання достовірних результатів аналізу.

  Нажаль, на сьогоднішній день провести повний хімічний аналіз кормів в Україні немає можливості. З цієї ситуації українські компанії та ферми виходять по різному - хтось задовольняється можливостями українських лабораторій, хтось взагалі не цікавиться реальним хімічним складом своєї кормової бази. Ми підходимо до цього питання серйозно та користуємся послугами американської лабораторії. На сьогоднішній день таке вирішення проблеми є досить зручним, це не займає багато часу, вже за 4-5 робочих днів після відправки проб ми отримуємо результати аналізів де, до речі, розшифровуються основні показники з їх нормативними рівнями та ймовірними причинами відхилення від норми в більшу чи меншу сторону.

  Провівши оглядову роботу та маючи результати аналізів консультант вже бачить реальні умови господарства, що дає можливість балансувати ідеальні раціони для всіх статевовікових груп тварин на господарстві.

  На власному досвіді та досвіді наших партнерів (клієнтів) ми переконались, що успішне балансування раціонів можливе лише за умов професійного підходу.

 • Валерія Пекін: Цінові ризики, як їх уникнути

  Поведінка цін на сировинні товари має значні наслідки для прибутковості підприємств, і може призвести до значних фінансових втрат. На сьогоднішній день ринок сировини стає все більш волатильним і менш прогнозованим. В умовах неефективності цінового прогнозування особливого значення набуває практика хеджування цінових ризиків.

  Ціль створення кормової бази, в кінцевому рахунку, зводиться до отримання позитивного економічного ефекту від експлуатації тварин. Кожен фермер бажає максимізувати прибутковість свого бізнесу. Витрати на корми складають більше половини всіх витрат у тваринництві, що робить процес формування кормової бази особливо важливим аспектом.

  Поведінка цін на сировинні товари має значні наслідки для прибутковості підприємств, і може призвести до значних фінансових втрат. На сьогоднішній день ринок сировини стає все більш волатильним і менш прогнозованим. В умовах неефективності цінового прогнозування особливого значення набуває практика хеджування цінових ризиків. Компанії в розвинених країнах давно перейшли на такий принцип роботи, чого не можна сказати про український бізнес. Сьогодні у нас відсутні інструменти, в економіці немає досконалої інфраструктури хеджування ризиків, хоча з часом вона неодмінно буде створена.

  Незважаючи на витрати, пов'язані з хеджуванням, і численні труднощі, з якими компанія може зустрітися при розробці та реалізації стратегії хеджування, його роль в забезпеченні стабільного розвитку дуже велика. Відбувається істотне зниження цінового ризику, пов'язаного із закупівлями сировини і постачанням готової продукції. В результаті зменшується коливання прибутку і поліпшується керованість виробництвом.

  Всі методи управління ризиками діляться на ринкові та традиційні. До ринкових методів відносяться: заключення форвардних, ф’ючерсних та опціонних контрактів, товарних свопів та використання товарних кредитів. До традиційних методів управління ціновими ризиками відносяться: створення товарних резервів, укладення довгострокових контрактів з постачальниками і споживачами, диверсифікація діяльності, а також отримання субсидій від уряду в разі несприятливого для компанії руху цін.

  Про субсидії від уряду для аграрних компаній в Україні сьогодні думати і говорити не приходиться. Диверсифікація діяльності в умовах економічної кризи також справа не з легких. Створення резервів сировини в умовах зростання цін та укладення довгострокових контрактів з постачальниками, сьогодні є найактуальнішим виходом.

  Накопичення запасів тоді, коли ціни перебувають на низькому рівні, може запобігти різке падіння цін. Використання цих запасів, коли ціни перебувають на високому рівні, може згладити стрибки цін, але тільки у випадку, якщо запаси є в наявності. В умовах конкурентного ринку ці функції виконують «короткі хеджери» шляхом утримання перехідних запасів, коли очікувана ціна покриває витрати на зберігання і відсотки. Короткий хедж застосовується, щоб зафіксувати ціну запасів, поки вони не продані покупцю. У разі зниження цін на даний товар втрати через зниження ціни запасів врівноважуються прибутком від короткої позиції на ф'ючерсному ринку. Усунення ризику зниження ціни дозволяє точно прогнозувати виручку компанії і полегшує отримання фінансування для нових проектів.

 • Валерій Гущин: Дощі не могли пройти безслідно

  З початком збирання нового врожаю зернових одним з головних питань, яке хвилює, як виробників, так і споживачів і експортерів - є якість зерна.

  Значні опади які пройшли на істотній території України не могли пройти безслідно і звичайно ж відіб'ються на новому врожаї зернових. Вже зараз ми побоюємося проблем які нам докучали в сезоні 2014/15. Більше того, можливо деякі з них проявляться ще в більшій мірі ніж роком раніше.

  Першим наслідком дощової погоди у червні стала затримка збиральної кампанії. На початок липня було намолочено втричі менше зерна ніж роком раніше. Значна затримка збору урожаю може негативно позначитись на кінцевих показниках валового збору. Сьогодні ми збираємо ячмінь та пшеницю, яким дощі не загрожують підвищенням вологості, адже воно одразу висихає. Та й, вологість сама легко розв'язувана проблема - після сушіння перезволожене зерно повертає свої якісні характеристики. Тобто, підвищується лише вартість продукту без втрат споживчих потреб.

  Дивлячись на прогноз погоди у липні ми вже сьогодні побоюємося можливості грибкових захворювань зерна. Після тривалих дощів у фазі молочної стиглості зерна злакових культур різке підвищення температури може вразити частину зернових грибком. Звичайно ж, ураження фузаріозом не вплине на показник урожайності, проте таке зерно буде придатне лише для фуражного споживання. І навіть у цьому сегменті можуть бути проблеми. Всі, а особливо сектор свинарства, протягом усього сезону 2014/15 провів у пошуках «безфузаріозної» пшениці. Швидше за все, що і цей сезон піднесе нам подібні складнощі.

  У регіонах де дощі супроводжуються холодом можливо так зване «стікання» зерна (недорозвинення насіння в колосі), що дає підставу припускати, що зерно буде щуплим і дрібним. На початку липня ми говоримо про те що існує загроза зменшення вмісту клейковини і білка, що в свою чергу знижує хлібопекарські властивості. За даних обставин найбільші втрати понесуть області південного регіону, де опади були найбільш інтенсивними.

  Червнева дощова погода істотно вплинула на якісні показники не тільки ранніх зернових, а й озимої пшениці. За нашими попередніми оцінками, цього року суттєво зменшиться кількість продовольчої пшениці.

  Важливим чинником у новому сезоні стала собівартість вирощування зерна, яка зросла на 60% на фоні девальвації національної валюти. У зв'язку з фінансовими труднощами в процесі вирощування аграрії в цьому сезоні ще більше ніж торік намагалися економити на засобах захисту. Такий стан справ може сприяти ще більшим зараженням нового зерна клопом-черепашкою.

  Збиральна кампанія тільки почалася, і щось конкретне про якість говорити поки передчасно. Будемо сподіватися на краще - поблажливість погоди в і так нелегкий час.

 • Валерія Пекін: 2014/15 МР не назвеш традиційним

  Через складну економічну ситуацію й велику кількість факторів, що впливають на ціноутворення, неможливо зробити довгостроковий прогноз щодо цін. У таких умовах навіть прогноз погоди виглядає точною наукою.

  2014/15 МР був нелегким і для тваринників, і для рослинників. Зернові ціни початку сезону здавалися до жаху низькими, а вирощування нерентабельним і непривабливим. Аграріям довелося приборкати всі свої емоції й будувати стратегію виживання. Підбиваючи підсумки, можна сказати, що по низці культур, зокрема олійних, у них це вийшло. А от на ціну пшениці, кукурудзи і більшою мірою ячменю вплинути нам не вдається, оскільки вона формується не в Україні, а на міжнародних торгових майданчиках.

  2014/15 МР не назвеш традиційним. Протягом усього сезону ціни в національній валюті переважно зростали через стрімку девальвацію гривні. Нестабільність валютного ринку налаштувала аграріїв на притримування зерна — утворився дефіцит. Переробники були змушені підвищувати закупівельні ціни і зводити рентабельність переробки зерна та олійних до мінімуму. У цей час світові, а відповідно й експортні, ціни в доларовому еквіваленті мали низхідний тренд.

  У березні‒квітні ціни почали «танути». Стверджувати, що це сезонне явище, не варто. Звичайно, роль початку посівної і, відповідно, потреба в грошах значна в збільшенні пропозиції на ринку зерна, але й стабілізація валютного ринку не останній чинник формування кон’юнктури. Зміцнення гривні дає можливість зітхнути з полегшенням, але чи надовго?

  Очікувати традиційного розвитку цінової ситуації, а саме — зниження цін попиту/пропозиції, не доводиться. Ми не бачимо передумов для значного подешевшання зерна, оскільки ціни вже інтегрували практично всі понижувальні фактори.

  Перспективи майбутнього врожаю пшениці та кукурудзи залишаються сприятливими. Щодо світової кон’юнктури, то провідні світові аналітичні компанії прогнозують зниження світового виробництва пшениці в 2015/16 МР, але незначне — близько 2% до показника 2014 року, по кукурудзі — 4,5%. Проте великі перехідні світові запаси тиснутимуть на ціну в майбутньому сезоні.

  На ринку пшениці в короткостроковій перспективі може відбутись поступове зниження цін. Однак теж незначне (200–300 грн. на тонні) і лише за умови відносної стабільності на валютному ринку. Ф’ючерсні ціни на продовольчу пшеницю з умістом протеїну 12,5% нового врожаю з поставкою на липень сьогодні озвучуються в області 189 дол./т (поставки FOB). Це значно нижче показників минулого сезону, коли в цей само час українська пшениця з протеїном 12,5% врожаю 2014 оцінювалася в 260–265 дол./т (FOB).

  Ячмінь нового врожаю, на нашу думку, коштуватиме як сьогодні. Стартова його ціна становитиме 170–175 дол./т (FOB). Це значно дешевше порівняно з минулим сезоном, коли ціни починалися з цифри 230–235 дол./т (FOB), але повністю відповідає поточним, на які погоджуються виробники цієї зернової культури.

  Слід ураховувати, що якісні показники в майбутньому сезоні істотно впливатимуть на цінову кон’юнктуру зернового ринку.

  Що стосується олійного комплексу, то тонна ріпаку практично на 100 дол. дешевша від торішньої і становитиме 400 дол. (FOB). Деякі експорто-орієнтовані компанії вже озвучили закупівлю майже по 7800 — 8000 грн./т (СРТ-порт). Спад світових цін на сиру нафту неминуче призводить до зниження рентабельності виробництва біопалива, і навіть зменшення виробництва ріпаку в Європі (—11%) не може втримати його ціну на гідному рівні.

  Розвиток ринку соняшнику та сої в Україні передбачити досить складно. На даному етапі закупівельні та відпускні ціни знижуються завдяки стабілізації національної валюти. Але слід відзначити зменшення запасів соняшнику і низький рівень рентабельності його переробки. Запаси соняшнику в Україні у квітні становили 2,8 млн. т (—30% до минулого року). Основна частка — 1,7 млн. т — знаходиться в аграріїв, оскільки вони стримували продажі протягом усього сезону, при тому, що темпи переробки були досить високі. Враховуючи стабільність ринку соняшникової олії, де експортна ціна встановилась на позначці 745 дол./т, рентабельність переробки насіння мінімізується і не дає змоги переробникам закуповувати сировину так дорого. Отже, ці обставини й надалі тиснутимуть на ринок насіння соняшнику, аграрії будуть змушені знизити відпускні ціни, а заводи-переробники, у свою чергу, призупинити виробництво. Внаслідок цього знизиться попит, і, так чи інакше, ціни на насіння впадуть.

  Чи буде вже звичний дефіцит сої в кінці сезону? Можна спрогнозувати, що так. Незважаючи на збільшення валового збору в поточному маркетинговому році на 41% (до 3,75 млн. т), активність експорту та переробки також значно зросли. Лише за перші п’ять місяців сезону експорт сої з України зріс на 52% — до 1,3 млн. т, а її переробка — на 23%, до 0,46 млн. т. Якщо темпи експорту та переробки залишаться стабільними, то цілком імовірно, що в кінці сезону утвориться дефіцит, який ми вже спостерігали в 2012/13 МР, і якими будуть закупівельні ціни — невідомо.

Аналітика ринку


×