Який чекає на нас врожай в 2019 році?    Що ж, не встигли зійти сніги, а вже потрібно думати, що нас чекає з врожаєм 2019 року. З початком весни в Україні стартувала посівна кампанія – з випередженням на місяць у порівнянні з 2018 роком. Поки складно говорити про точні прогнози на урожай, але засіяти яровими зерновими, зернобобовими, круп'яними і іншими культурами аграрії готуються стільки ж гектарів, скільки і рік тому – більше 7 млн.

    Згідно з офіційними даними Держслужби статистики України, під урожай 2019 р чотирма основними озимими культурами було засіяно майже 8,9 млн га, що виявилося на 7% більше, ніж в 2018 р (8,3 млн га). У структурі посівів найбільший приріст характерний для сегмента ріпаку, площі під яким були збільшені на 28% – до 1,3 млн га проти 1,0 млн га в попередньому сезоні. Також на 22% були розширені площі під озимим ячменем і всього на 3% – під озимою пшеницею. Для жита характерно подальше скорочення посівів та під урожай 2019 року цією культурою засіяно рекордно мала площа, оцінюється всього в 115 тис. га (-23% до показника попереднього сезону). Тут потрібно підкреслити, що в Україні саме озимі посіви формують практично весь урожай жита і на ярові сорти традиційно відводиться всього близько 1 тис. га.

    З 9 млн га засіяних з осені, за даними Держкомстату України отримано сходи зернових культур на 97% посівної площі. На це сприятливо вплинув погодний фактор, спостерігалося підвищення температурного режиму в листопаді-грудні. За останні роки цей показник показує вище середнього. Проаналізувавши стан посівних площ, то можна сказати, вони радують. Так як погодні умови не несуть ніякої загрози посівним площам.

   

    На зерновий ринок України, не лише впливають погодні умови. Оскільки Українське зерно орієнтоване на експорт, суттєвим фактором є попит на зерно з боку імпортерів, ринок нафти та інші суміжні ринки. Експерти ООН – FAO оприлюднили прогноз по виробництву зернових на 2019 рік – і він також оптимістичний. Вважається, що цей рік буде сприятливий для виробництва пшениці – зростання, в першу чергу, покажуть країни ЄС, Україна і Росія.

    Скоро починається збір врожаю кукурудзи в Південній півкулі. Експерти вважають, що сезон найбільш сприятливий в Аргентині та Бразилії. У Південній Африці неврожай, пов'язаний з посушливої погодою.

    Проте, хороші врожаї не приведуть до падіння цін, що дуже важливо для вітчизняних зернотрейдерів і аграріїв. Навпаки, ціна на зернові зросте. Справа в тому, що в світі постійно зростає попит. Оцінка споживання зернових у світі в сезоні 2018/19 рр. зросла до 2 657 млн тонн, що на 1,7% вище показника 2017/18 рр.

    Особливо зросте попит на фуражне зерно. Ціна досягне рекордно високого рівня в Китаї, Мексиці і США. Засуха в Австралії призвела до того, що там висохли пасовища, і худобу доведеться годувати зерном та комбікормами, що теж вплине на зростання попиту.

    Передбачається, що попит на зернові взагалі перевершить пропозицію. Тому світові запаси зернових, згідно з прогнозами, скоротяться на 45 мільйонів тонн, або на 5,6%. У 2017/18 рр. співвідношення запасів до споживання було рекордно високим – воно в світі становило 30,8%. В цьому році співвідношення знизиться до 28,5%.

    На такій думці FAO сходятся і експерти USDA, які прогнозують, що вперше з 2014 року через неврожаї в країнах-постачальниках скоротяться світові запаси пшениці, оскільки загальносвітовий урожай впаде на 3% - до 736 млн тонн.

    Що ж нас чекає в 2019 році в Україні. Робити прогноз урожайності озимих зернових культур в 2019 році складно. Так як, на цей показник впливає багато факторів. Згідно аналізу міжнародних експертів то Україна в 2019 році може повторити результат 2018 року по урожайності. По зерновим культурам це більше 70 млн. т. Так, валовий збір озимої пшениці в 2019 році прогнозується на 0,6% менше ніж в 2018 році, а саме на рівні 25,3 млн. т. Валовий збір озимого ячменю очікується меншим на 3%, а озимого жита до 20%.

    Проте, для оцінки перспектив рентабельності зернових не варто орієнтуватися на 2018 рік. Так, як є ряд факторів які можуть впливати на урожайність. А саме: -використання азотних добрив на весні, чи зможуть українські аграрії в повній мірі закупити достатню кількість добрив. Від застосування потрібної кількості добрив залежить урожайність. А так, як вартість добрив для українських фермерів в середньому зросли на 30-40% рентабельність вирощування пшениці в Україні може впасти з 37,8% в 2018 році до 25% в 2019 році.

    Також, одним з найбільш вагомим фактором, який впливає на урожайність є якість посівного матеріалу. Як показали результати дослідження АПК-Інформ, переважна більшість українських сільгоспвиробників активно здійснюють сортозміну. Варто відзначити, що найбільш часто переглядають сортову структуру господарства, що обробляють озимий ріпак (близько 47% опитаних). Також примітно, що понад 15% опитаних аграріїв, що спеціалізуються на виробництві зернових, справили сортозміну під урожай 2019 року. Але, за даними експертів компанії ALFA Smart Agro, останнім часом у всіх регіонах України використовують для посіву заражене насіння. Із усіх зразків, які були відібрані для проведення аналізу посівного матеріалу, ні один зразок не був без хвороби. Лідерами по зараженості озимих культур є альтернаріоз та фузаріоз. Більша половина зерна була заражена бактеріями, а деякі зразки мали всі три хвороби.

Гронська Наталія, менеджер із постачання зернових та олійних культур

×