Новий урожай: факти і цифриКожен рік ринок зернових та олійних культур в період міжсезоння перебуває в пошуку нової точки рівноваги. Всі оператори ринку активно транслюють один одному прогнози щодо майбутнього урожаю, пояснюючи цінові зміни.

Часто трапляється так, що залежно від інформаційної активності ринок може зосередитись лише на певному наборі факторів і зовсім не звертати уваги на іншу сторону. Наприклад, сьогодні деякі оператори зернового ринку пропагують зростання ціни на ячмінь на фоні перспективи зниження валового збору урожаю 2018 зернової в Україні. При цьому, ми не розуміємо строковість даного зростання, адже ніхто не говорить наскільки значне це зниження. Тож, сьогодні, ми хочемо подивитися лише на цифри та факти..

Валерія Шаймухамєтова, керівник відділу маркетингу та аналітики ПП «Фенікс Агро»


Кукурудза

Те, що кукурудзи в Україні буде багато, сумнівів ніхто не має. При цьому, звідки взялася така гарна ціна на новий урожай нас - не турбує. Чи втримаються ціни на такому високому рівні? Так, для української кукурудзи ми маємо найоптимістичніший прогноз за останній час. Всі обставини і в світі, і в середині країни складаються найкращим чином:

1. Пізня весна змусила українського аграрія сіяти кукурудзу, оскільки вони не встигли засіяти поля ранніми зерновими. Таким чином, ми отримуємо збільшення посівних площ до 4,6 млн га, що на 2,2% більше в порівнянні з минулим роком.

2. Прогнози погодних умов не віщують бід, і ми можемо сподіватися на хорошу врожайність. На сьогоднішній день аналітичні агентства оцінюють перспективи врожайності в 6,1-6,3 т/га (в минулому році врожайність склала 5,5 т/га). Таким чином, ми можемо наблизиться до рекорду 2013/14 МР і зібрати близько 30 млн тонн кукурудзи.

3. Світові баланси кажуть про перспективу зростання світових цін. У травневому звіті ЮСДА виробництво кукурудзи в світі оцінюється в 1,056 млрд т, що на 20 млн тонн перевищує рівень виробництва в 2017/18 МР (1,036 млрд т). Основне зростання відбувається за рахунок Китаю, Бразилії, Аргентини. Але ж котирування кукурудзи саме Чиказької біржі є індикатором світової ціни на дану зернову, а для США прогноз був знижений - до 356,6 млн тонн (370,9 млн т). Також прогноз врожаю знижений і для ЄС - до 61 млн тонн (63 млн т), що також може сприяти зміцненню ціни на українську зернову, оскільки ЄС залишається головним імпортером української кукурудзи. Таким чином, майже рекордні 30 млн тонн кукурудзи не можуть стати фактором зниження ціни на зернову.

Ячмінь

Більшість аграріїв України сьогодні розраховують на зростання ціни на вирощений цьогоріч ячмінь. Аргумент аграрія простий: «Ячменю цього року буде мало!».

1. На тлі очікуваного скорочення кінцевих запасів ячменю в світі і при зростанні рентабельності його виробництва аналітики чекають в 2018/19 МР розширення світових посівних площ під культурою вперше за останні 3 роки. Перші прогнози збиральної площі зернових у новому сезоні озвучуються експертами на рівні 49 млн га, що перевищить показник роком раніше на 2,5%. За рахунок збільшених посівних площ, ми очікуємо приріс в валовому зборі в 5 млн тонн – до 147,6 млн тонн.

2. В Україні ситуація протилежна: через пізню весну український аграрій не встиг засіяти ярий ячмінь, що призвело до скорочення посівної площі під культурою до 2,36 млн га проти 2,5 млн га в минулому році. Відповідно, валовий збір прогнозується на рівні 7,7 млн тонн, що на 500 тис. тонн менше ніж минулого року.

3. Варто зосередити увагу на перехідних залишках ячменю в Україні які в новому сезоні оцінюються в 1,2 млн тонн. Тобто, загальна пропозиція українського ячменю в 2018/19 МР складе 8,9 млн тонн (9,5 млн тонн в 2017/18 МР).

Соя

«Соєві правки» - ТОП тема українського агробізнесу протягом останніх двох місяців. Гасло українського аграрія в цій боротьбі – «Ми сою сіяти не будемо!». Боїться таких гасел переробник? – певно, що ні, адже факти говорять про інше:

1. Посівна площа під сою в Україні в 2018 році становить 1,9 млн га, що на 5% менше, ніж минулого року, але на рівні 2016/17МР.

2. Прогноз валового збору сої в Україні складає 3,9 млн тонн, що на 200 тис. тонн менше, ніж минулого року.

3. На нашу думку в новому сезоні з новими правилами спочатку внутрішні ціни на соєві боби незначно знизяться, тому що вони не будуть рахуватися в гривні в порівнянні з валютними експортними цінами через 20% ПДВ, які закладали трейдери при експорті олійної. Відповідно ціни попиту експортерів в гривні на сою будуть нижче. Переробники будуть озвучувати вищі ціни попиту, ніж експортери. Так як на продукти переробки сої ніхто не відміняв повернення ПДВ, у виграші будуть переробники за рахунок того, що закупівля сировини відбувається на внутрішньому ринку, а продукти переробки експортуються, і тоді вони зможуть отримати повернення ПДВ.

×