Куди пішли соняшник і соя?     Валерія Шаймухамєтова, керівник відділу маркетингу та аналітики компанії Фенікс Агро.

    Березень 2018 року для тваринницького комплексу України видався психологічно важким. Ціна головної протеїнової складової корму ― шрот, ― зростала значними темпами. Одні виробники подейкували, що в Україні вже немає соняшника щоб переробити, інші розповідали про великі закупівлі українського соняшникового шроту Китаєм. Що ж відбулося насправді, невже український фактор може так різко вплинути на ціноутворення?

    Ринок олійних культур та продуктів їх переробки впродовж березня перебував під впливом важких світових балансів. В Аргентині відзначилася сильна посуха, що призвела до істотного зниження валового збору соєвих бобів, що, в свою чергу, посприяло скороченню виробництва шроту, а також експорту продукції з Аргентини на світовий ринок. На початку березня в Аргентині на 65-70% посівних площ фіксувався дефіцит вологи в ґрунті. Прогноз валового збору олійної сировини в Аргентині у 2018/19 МР аналітики USDA понизили до 44 млн. тонн в порівнянні з 57 млн. тонн у 2017/18 МР.

    Варто розуміти, Китай відзначився не лише на українському майданчику. Після завершення святкування в країні Нового року, Китай традиційно активізувався на світовому ринку олійних та продуктів їх переробки, що сприяло зростанню попиту на всіх торгових майданчиках. За рахунок даного фактору в березні значно подорожчала американська соя. Активність експорту соєвих бобів з США досягала близько міліонна тонн за тиждень. Таким чином, котирування соєвих бобів на Чиказькій біржі СВОТ за березень зросли на 24,2 долари на тонні – до 383,8 дол./т.

    Відповідно, не відстає від світових тенденцій експортний ринок України, де українська соя оцінюється в 440 – 445 дол./т на базисі СРТ, що на 40 доларів більше ніж на початку березня. Таке зростання відбулося, як ми зазначили, на фоні прогнозу зниження світового урожаю соєвих бобів (за рахунок Аргентини та Бразилії) та активного попиту імпортерів українських соєвих бобів.

    Соєві боби на внутрішньому ринку за березень подорожчали на 300 гривень на тонні – до 12900 – 13200 грн/т на умовах поставки СРТ-підприємство. Тобто, ціна ще не інтегрувала зміни на експортному ринку. Причин на це декілька: укріплення гривні та боротьба за повернення/неповернення експортного ПДВ. Зважаючи на стабілізацію світових цін на сою, на експортному ринку України в квітні не очікується значних цінових змін. Але, на внутрішньому ринку в подальшому ціни будуть зростати інтегруючи попередні зміни експортного ринку.

    На ринку соєвого шроту в березні відбулося підвищення цін через подорожчання сировини та активних темпів експорту шроту. На кінець місяця в деяких випадках ціна досягла 15000 грн/т EXW. Оператори ринку зазначають, що це може бути не межа зростання, адже зважаючи на активний попит на шрот та скорочення запасів сировини утворюється дефіцит продукту на внутрішньому ринку значно раніше (в травні) ніж ми до цього звикли (в липні-серпні).

    Відповідно до динаміки соєвого комплексу, на європейському ринку соняшникової олії ціни також зросли. Максимальна ціна соняшникової олії в Європі в березні фіксувалася на рівні 800 дол./т (FOB, Роттердам). На експортному ринку України ціни на соняшникову олію зросли на 25 доларів на тонні – до 860 дол./т на СРТ. Динамічною була ситуація і на ринку соняшникового шроту ― другий місяць поспіль ціни зростають на фоні росту світових цін соєвого шроту та активного попиту зі сторони імпортерів (не лише Китаю, а й Європи – головного імпортера українського соняшникового шроту). Так, на кінець березня український соняшниковий шрот коштував 220 – 230 дол./т на базисі СРТ та 250 дол./т на базисі FOB з поставкою в травні-червні. Більшість виробників зважаючи на привабливість цін законтрактувалися до кінця сезону.

   Саме на фоні подій на світовому ринку олійних та продуктів їх переробки, ми отримуємо ціну на соняшникову шроту на внутрішньому ринку України близьку до рівня 8000 грн/т на умовах самовивозу із заводу. Додатковим внутрішнім фактором зростання стали складнощі закупівлі сировини ― насіння соняшника. Аграрії зважаючи на зростаючий ціновий тренд утримувалися від продажів олійної. Так, на кінець березня вартість тонни соняшника перевищила 12000 і досягла рівня 12200 грн/т на базисі СРТ-підприємство. Оператори ринку часто нарікають на скорочення загальних запасів соняшника через скорочення валового збору олійної в Україні в 2017/18 МР. Але, офіційні данні розподілу запасів говорять про інше. За даними Державної служби статистики України, загальні запаси насіння соняшника в Україні станом на 1 березня становили 4,3 млн тонн, що близьке до значень 2016/17 маркетингового року (4,7 млн тонн). При цьому, на ринку значно більший дефіцит пропозицій соняшника. Це пояснюється розподілом даних запасів, – якщо у 2016/17 МР станом на звітну дату основні запаси насіння соняшника перебували у виробника (61% від загальних запасів), то у поточному МР основна частка запасів перебуває вже у переробника (50% від загальних запасів).

     У квітні, після зниження цін на світовому ринку соєвого шроту в кінці аналізованого періоду, швидше за все, зростання цін в соняшниковому комплексі на експортному ринку України не очікується. В свою чергу, внутрішній ринок продовжує інтегрувати активність попиту та сформовані ціни імпортерів. Також ціни на соняшниковий шрот можуть зростати на фоні ажіотажу на ринку насіння соняшника, де переробники, бажаючи забезпечити себе сировиною, для виконання заключних контрактів намагаються вже сьогодні створити необхідні об'єми запасів сировини.

×