Прогноз ринку олійних культур, лютий 2018Що очікувати в наступному звітному періоді після низьких цін кінця 2017року та до чого приведе нестабільна ситуація на валютному ринку ? Детальніше у прогнозі.

Соняшник

Після періоду низьких цін в кінці 2017 року січень означився їх зростанням. Зростання світових цін на сою та пальмову олію, активізація попиту на соняшникову олію дозволили ціні на соняшникову олію за місяць зрости на 30 доларів на тонні – до 800 дол./т на базисі FOB (Роттердам). Український експортний ринок підтягнувся слідуючи світовим тенденціям. На початок лютого соняшникова олія українського походження досягла 750 – 755 дол./т на базисі FOB (Чорне море) з поставкою в березні-квітні. Експортний ринок соняшникового шроту також значно додав в ціні – станом на 2 лютого ціни попиту варіювалися в основному в межах 175 – 185 дол./т на умовах поставки FOB (поставка в лютому-березні), що на 10 дол./т більше порівняно з початком року.

Враховуючи ріст на експортному ринку та девальвацію національної валюти внутрішні ціни на олію, шрот та сировину не барились. За підсумками січня внутрішній ринок соняшникового комплексу опинився в наступних цінових межах:

  • -соняшникова олія: 23200–23500 грн/т, EXW (+500 грн/т)
  • -соняшниковий шрот:5400-5500 грн/т, EXW (1200 грн/т)
  • -насіння соняшнику: 11200–11800 грн/т, СРТ-підприємство (+500 грн/т).

В лютому ми очікуємо укріплення цін в сегменті соняшникової олії на фоні кон’юнктури світового ринки. Девальвація національної валюти продовжить тенденцію зростання цін на ринку насіння соняшника, адже аграрії в період коливання валютного ринку намагаються стримувати продажі олійної культури в очікуванні найвигіднішої ціни.

Соя

Експортний ринок сої продовж січня лишається стабільним не зважаючи на значне зростання світової ціни. Варто зазначити, що українська соя користується активним попитом у імпортерів, але на внутрішньому ринку відзначається низький рівень пропозиції зі сторони аграріїв, що заважає експортерам оперувати в даному сегменті. На початок лютого експортна ціна соєвих бобів українського походження варіювалася в межах 365 – 375 дол./т на базисі СРТ. На кінець січня відзначалося зниження цін попиту на соєву олію зважаючи на низький попит. Так, ціни попиту на гідратована соєву олію в портах озвучувалися в раніше сформованих межах 735-740 дол./т СРТ.

В умовах нестабільної ситуації на валютному ринку аграрії утримуються від продажів сої, тож в умовах конкуренції переробні підприємства змушені підвищувати закупівельні ціни на сировину. Так, січень закінчився для сої з закупівельними цінами в межах 12300-12500 грн/т на умовах поставки СРТ-підприємство.

Як на експортному, так і на внутрішньому ринку соєвого шроту спостерігається стабільність цін.

В подальшому на внутрішньому ринку соєвого комплексу не очікується суттєвих змін, можливе незначне здорожчення закупівельних цін на соєві боби на фоні недостатньої кількості пропозицій.

×