Валерія Пекін: АЧС та зерно - диму більше ніж вогнюГоловною темою серпня стали Африканська чума свиней та «Калита», причому торкалися вони не лише галузі тваринництва а і ринка зерна. Одразу наголошу на тому, що я розділяю ці два поняття оскільки: АЧС – одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, що набуває поширення в європейських країнах; «Калита» - один з найбільших свинокомплексів України, який не вберігся від АЧС. І саме «Калита» стала каталізатором бурних обговорень та спекуляцій на ринку зерна.

Чому різниця принципова? – перший спалах АЧС в Україні зафіксована ще в 2012 році, в Росії – в 2007 році, на сьогоднішній день вірус АЧС є і в Білорусії і в Польщі і в Литві…і в Італії…

Чому до цього моменту ніхто не підіймав питання закриття експорту зерна? «Каліта» бере своїми масштабами, хоча це один з 36 випадків в Україні. Масштабне завжди триває довше лише тому, що ми приймаємо його близько до серця. Відразу є можливість зробити з однієї маленької мухи декілька величезних слонів.

Слон №1. Закриття експорту

Трейдери відверто займаюся спекуляцією АЧС для зниження закупівельних цін. Мовляв ніхто не знає, чим все закінчиться і які будуть наслідки.

Обмеження закупівель фуражного зерна деякими країнами-імпортерами є лише можливим варіантом, що базуються на рекомендаціях міжнародних експертів, які не носять обов'язкового характеру. При існуючих системах контролю якості зерна, що поставляється на експорт, імпортер може отримати повну інформацію про продукт, аж до регіону її походження і наявності в масі шкідливих патогенів. У зв'язку з цим українські трейдери можуть очікувати лише більш високих вимог до якості зерна з боку імпортерів, але не відмови від закупівель.

Слон №2. Знищення зерна

На піку паніки було популярно говорити про знищення зерна. Мені людині-візуалу від таких слів одразу уявляються ридаючі люди, яких ледве стримують правоохоронці щоб ті не кидалися до гори з 70 мільйонів тонн зерна палаючих в огні. В особистих розмовах з людьми не пов’язаних з агробізнесом вияснилось що я така не одна і слова деяких спикерів стали неабияк гучними і провокуючими на емоції.

Рішення про знищення зерна дійсно можливе. Але, панікувати не варто, бо мова не йде про утилізацію всього зерна з п’яти областей, а лише з ендемічної зони. За попередніми оцінками це декілька тисяч тон зерна, за умови, що зона АЧС не буде розповсюджуватися далі.

Слон №3. Всі закриваються на карантин

Головне питання в цьому аспекті: «який свинокомплекс не оголосив «закритий режим» ще ДО біди на «Калиті»???». Всі поважаючі себе підприємства з 2012 року працюють в закритому режимі. Сьогодні ж виникли певні нюанси, а точніше, свинокомплекси стали більш прискіпливі на вході. Тобто, всі машини спочатку обробляються перед тим як заїхати на ферму. Можливо, працівники стали більш відповідальними в питанні безпеки, але кардинальних змін в режимі роботи не відбулося.

Слон №4. Відмова від посередників

Специфікою свинокомплексів України є те що більшість з них не мають власних земель для вирощування зерна на корми, тож вони вимушені його закуповувати і найчастіше вони користуються послугами посередників. Одразу після оголошення про крах «Калити» було проголошено, хоча і неофіційно, карантинну зону з п’яти областей. Перші дні технологи/закупники обов’язково перепитували у посередників з якого регіону їм пропонують зерно. Потім всі зрозуміли, що душі «перекупа» нічого не заважає підбрехати, тож на серйозних підприємствах прийняли рішення шукати зерно особисто і закуповувати його безпосередньо у виробника. Це можливо, але чи надовго?

Знайти необхідну сировину не так просто, для цього необхідно знайти хто продає, перевірити якість, домовитись про ціну, перевести – для цього має бути окремий підрозділ на підприємстві. Оскільки до цього не дійшли раніше, можна зробити висновок, що це не дуже вигідно для виробництва і думати, що такі підрозділи з’являться у майбутньому ми не поспішаємо. Єдиним рішенням може стати робота з посередником якому дійсно довіряєш.

Варто зазначити, що вже сьогодні підприємства, які можуть собі дозволити, особисто контролюють погрузку зерна, яке вони купляють через посередника-партнера, щоб не виникало питань щодо його походження.

Висновок: поки що не все так страшно і чутки про кінець світу, як на мене, виявляються сильно перебільшені. З ними взагалі частенько перебільшують...

×