Зерновий та олійний ринки: підсумки першого півріччя 2021/22 МРКожного року, світове виробництво зернових та олійних культур зростає. Це пов’язано не тільки з політичними та кліматичними факторами, а й переключенням аграріїв на виробництво більш врожайних культур. У 2021/22 МР прогноз виробництва основних зернових та олійних культур складе 2631,7 млн тонн, що на 83,7 млн тонн більше у порівнянні з минулим роком.

Для України, поточний маркетинговий рік став визначним, оскільки було зібрано рекордний урожай основних зернових та олійних культур - близько 109,45 млн тонн, з яких частка зернових культур становила 85,2 млн тонн, а олійних - 24,25 млн тонн. У минулому сезоні через несприятливі погодні умови було зібрано 83,5 млн тонн зерна.

Зернові культури (пшениця, кукурудза, ячмінь)

У 2021/22 МР виробництво зернових культур у світі прогнозується на рівні 2132,6 млн тонн, з яких пшениця складає 778,6 млн тонн, кукурудза - 1206,96 млн тонн та ячмінь - 147 млн тонн. Найбільшими виробниками цих культур є США, Китай та ЄС.

Україна займає 7 місце серед усіх виробників зернових культур у світі. У поточному році,  виробництво склало 85,2 млн тонн, що на 33,8% більше в порівнянні з минулим МР. З цього об’єму, частка пшениці становить 33 млн тонн, кукурудзи - 42 млн тонн та ячменю - 10,2 млн тонн. Ріст виробництва пояснюється кращими кліматичними умовами, оскільки в минулому році панувала суха погода, через яку велика кількість урожаю не дозріла.

Лідерами по намолоту зерна стали Вінницька, Чернігівська, Полтавська та Одеська області. Найбільші показники урожайності зернових культур були зафіксовані в Хмельницькій, Тернопільській, Вінницькій та Львівській областях. Середня урожайність по Україні в розрізі культур становить: пшениця - 46,4 ц/га, кукурудза - 80,1 ц/га та ячмінь - 39,2 ц/га.

За піврічними даними (липень-грудень 2021 р.) було експортовано близько 30441,5 млн тонн зернових культур: пшениці –15,8 млн тонн, кукурудзи – 9,3 млн тонн та ячменю – 5,2 млн тонн. Лідерами імпорту українського зерна на поточний момент є Китай, Туреччина, Єгипет та Індонезія.

Стосовно цінової тенденції, з липня 2021 року спостерігався ріст цін, головним чинником якого був сезонний фактор. Експортно-орієнтовані компанії підіймали закупівельні ціни, щоб зацікавити аграріїв продавати свою продукцію, тим самим закрити свої контракти з іноземними покупцями. Фермери не поспішали продавати свій товар, чекаючи більшої ціни.

Хоча минула лише половина маркетингового року, ціна на пшеницю 3 класу вже перейшла позначку 10 000 грн/т, після чого вона знову знизилася. Такому скачку ціни сприяв високий попит на зернову культуру, ріст цін на експортному ринку та в світі загалом. Ціни на ячмінь та кукурудзу йшли «нога в ногу», і лише в грудні спред між зерновими культурами виріс. Але кукурудза має великий потенціал. Прогнозується, що ціна має зрости, оскільки на світових біржах ф’ючерси на зернову культуру зростають. 

Олійні культури (соняшник, соя, ріпак)

Світове виробництво основних олійних культур прогнозується на рівні 499,1 млн тонн, з яких соняшник становить 57,25 млн тонн, соєві боби - 372,5 млн тонн, ріпак - 69,26 млн тонн. Основними виробниками даних культур являються Бразилія, США, Китай та Аргентина.

Серед усіх світових виробників олійних культур, Україна посіла 7 місце, виробництво яких в 2021/22 маркетинговому році становило 24,24 млн тонн, що на 22,1% більше в порівнянні з минулим сезоном. У розрізі культур це: соняшник - 17,5 млн тонн, соєві боби - 3,7 млн тонн, та ріпак - 3,1 млн тонн. Так, як і в розрізі зернових культур, головними чинниками росту виробництва стали покращення погодних умов, які сприяють дозріванню, а також збільшенню посівних площ.

Найбільшими областями серед збору урожаю являються Хмельницька, Житомирська, Кіровоградська, Харківська та Одеська області. Середня урожайність по Україні, в розрізі культур, становить: соняшник - 25,2 ц/га, соя - 26,8 ц/га та ріпак - 29,5 ц/га.

Найбільш орієнтованими серед олійних культур для експорту являються соя та ріпак. Соняшник майже не експортується, всі його об’єми йдуть на переробні підприємства. За даними 6 місяців було експортовано близько 3257,7 тис тонн олійних культур: соєвих бобів – 0,58 млн тонн, ріпаку – 2,63 млн тонн та соняшнику – 0,03 млн тонн. Найбільшими іноземними покупцями стали Німеччина, Бельгія, Пакистан та Нідерланди.

На світовому майданчику виробництва шроту, Україна займає 8 місце. У 2021/22 МР прогноз виробництва шроту в Україні становить 8,5 млн тонн, що на 22,7% більше в порівнянні з минулим роком. Загальний експорт цих продуктів переробки за 6 місяців становить 1,74 млн тонн. Основними країнами-імпортерами являються Китай, Туреччина, Польща та Білорусь.

Цінова тенденція на олійні культури починає рости із вересня, оскільки в цей період починаються перші проби збору нового вражаю. В цей період на ринок починають надходити перші об’єми зібраних олійних культур (соняшнику та сої). Переробні підприємства, щоб зацікавити виробників, підвищують закупівельні ціни, але фермери не поспішають продавати свій товар. Через низьку пропозицію від аграрних підприємств в цьому сезоні та достатньо високу ціну соняшникової олії на світовому ринку, ціни на соняшник та сою досягли рівня 20300 грн/т та 18000 грн/т на базисі СРТ-завод.

Зараз, ціна на соняшник знову почала рости через низьку пропозицію олійної культури від аграріїв. ГМО соя зараз майже нікого не цікавить, високий попит має тільки не ГМО соя.

Віталій Гончарук, фахівець-аналітик із дослідження товарного ринку

×