Що продавати на старті збиральної кампанії?Через місяць-півтора буде стартувати збиральна кампанія озимих культур. Більшість аграріїв, які не продавали за форвардами зерно, задаються питанням – що краще продати в першу чергу, ріпак, пшеницю чи ячмінь?

Ріпак

Новий сезон буде цікавим. По-перше, в липні-серпні із України буде відвантажено більше 100 тис. т ріпаку в Канаду. Канада – найбільший в світі виробник та експортер ріпаку. По-друге, в поточному сезоні Україна імпортувала партію австралійського ріпаку для переробки на внутрішньому ринку. Також, як відомо, торгівельне вікно по ріпаку коротке, всього два-три місяці. Тому, для більшості виробників ріпак – це “швидкі гроші”. Скоріше за все, більшість аграріїв будуть продавати ріпак, що спричинить його високу пропозицію на ринку, та може незначно знизити ціну. Але, враховуючи, що більшість трейдерів низько оцінюють виробництво олійної, близько 1,9-2,1 млн т (в минулому році виробництво було 2,4 млн т), тому очікувати різкого зниження не варто.

Ячмінь

Географія експорту цієї зернової різко змінилась за два сезони. Значні обсяги ячменю з України почали відвантажувати до Китаю. В минулому році більше половини також було відвантажено до Китаю. Новий сезон буде абсолютно без змін. З 8,5-9,0 млн т, які плануються виростити, 4,0-4,5 млн т буде експортовано. За різними оцінками вже законтрактовано більше 3,0 млн т, з яких 2,5-2,8 млн т – це поставка до Китаю.

Частина виробників форвардувала певні обсяги ячменю. Але, значна частина ячменю буде пропонуватися на споті. Враховуючи, що основні експортні відвантаження зернової будуть в липні-вересні, тому високий попит на неї буде зберігатись саме в цей період. Далі, ціна на ячмінь буде слідувати за динамікою пшениці.

Пшениця

Ринок дуже неоднозначний. Якщо пригадати події минулого сезону, то ніяких фундаментальних факторів для росту ціни не було. Фіксувалось перевиробництво пшениці. Експортери легко могли “закрити” всі потреби на світовому ринку. Але, постійне “друкування” грошей спровокувало зростання фондового ринку, а потім зростання цін на сировинні товари, включаючи і зернові.

В поточному році плани по “друкуванню” грошей ще амбітніші. Тому, можна очікувати, що ціни на пшеницю будуть вищі, аніж у сезоні 2020/21. Можливо, варто розглянути довгострокову стратегію щодо пшениці та не поспішати продавати її всю в період липень-серпень, а замінити її частину на ріпак або ячмінь.

Аналітичний відділ Fenix Agro

×