Український ринок шротів. Попит є як і на внутрішньому, так і на експортному ринкуСоняшник та соняшниковий шріт

    Жнива-2020 соняшнику вже завершено на 100% площ. В результаті, на початку сезону показники виробництва соняшнику в Україні були на рівні 18 млн т. В останньому звіті,USDA давали показник на рівні 14 млн т, а фактично, станом на 19 листопада, зібрано лише 13 млн т. І все ж, учасники ринку переконані, що навіть цей показник дещо завищений. За прогнозами, реальні об’єми соняшнику нового врожаю складають близько 11,9 млн т. Врожайність є нижчою не тільки в Україні, а і в світі. Відповідно, така ситуацію змушує думати про можливий дефіцит сировини на ринку, що в свою чергу, буде тримати високі ціни на тому ж рівні, або ж, навіть, стимулювати їх ріст.

    Соняшниковий шріт дуже затребуваний продукт не тільки для українських тваринників. Так, у числовому розрізі, за прогнозом USDA в Україні буде вироблено 5,72 млн т соняшникового шроту. Шріт є експортно-затребуваним продуктом. У 2019/2020 МР Україна очолила рейтинг експортерів соняшникового шроту із показником 5,1 млн т. Експортний об’єм цього продукту має скласти 4,4 млн т у 2020/2021 МР, а на кормове споживання всередині країни піде 1,3 млн т. Найбільшим імпортером українського соняшникового шроту є Китай. За останніми даними Держпродспоживслужби, Китай збільшив перелік українських компаній, що мають можливість постачати шріт на китайський ринок. У зв’язку із підвищеним попитом з боку Китаю, ціни на соняшник та шріт тримаються на досить високому рівні. Якщо ж на світовому ринку буде дефіцит шроту, Україна, як один із найбільших експортерів цього продукту, буде затребуваним постачальником. Так, є імовірність, що незалежно від світової цінової ситуації, ціни на український продукт будуть досить високими. Станом на 20 листопада, ціна на соняшниковий шріт озвучувалась на рівні 10600 грн/т, EXW. З такими темпами росту ціни, є можливість побачити соняшниковий шріт по 11000 грн/т уже в середині грудня.

Соя та соєвий шріт

    За прогнозом USDA, виробництво сої в Україні мало скласти 3,1 млн т в 2020/2021 МР. Але, за даними Мінекономіки, станом на 23 листопада, сої в Україні зібрано 2,7 млн т із 98% площ від прогнозу. Цей показник є найменшим за останні кілька років, враховуючи цьогорічні погодні умови та інші фактори, що спонукали скороченню посівних площ під цією олійною загалом. Так, у цьому сезоні площі під соєю були скорочені більше ніж на 16% у порівнянні із 2019 роком. Ціна на олійну росте навіть не щоденно, а погодинно. Так, станом на 20 листопада, ціна на олійну озвучувалась на рівні 17300 грн/т, СРТ, додавши в ціні +500 грн/т за тиждень. Заводи закуповують сою під переробку, яку вже назвали найдорожчою в історії. 

    За даними USDA, виробництво соєвого шроту в Україні буде на рівні 790 тис. т, 300 тис. т з яких піде на експорт. Експортний попит на шріт зараз надзвичайно високий.Так, експорт соєвого шроту у 2019/2020 році склав 724 тис. т, тим самим включивши Україну у ТОП-10 експортерів соєвого шроту у світі. Прогноз на 2020/2021 МР по експорту шроту складає 325 тис. т, що на 55% менше, ніж у попередньому сезоні. Хоча, забезпеченість заводів сировиною під переробку не надто висока. Якщо порівнювати ситуацію зараз та аналогічний період в 2019 році, то можна прослідкувати забезпеченість соєю для переробки на 1-1,5 місяці. В той час, коли у 2019 році запасів сої для переробки на заводах було достатньо на 2 і більше місяці. В результаті, продажі шроту із заводу зараз дещо стримані, оскільки ціна не може зафіксуватися на одному рівні. Тому, на ринку контрактуються невеликі партії на експорт. Так, ціна на соєвий шріт на 20 листопада, озвучувалась на рівні 19000 грн/т.

 Аналітичний відділ Fenix Agro

×