Олег Поблоцький: Стейкхолдери стратегії кормозабезпечення, які наші цінності? – Споживачі    Продовжуючи серію про стейкхолдерів кормозабезпечення, не можна не розповісти про одну із найважливіших зовнішніх зацікавлених сторін. Цією групою є споживачі продукції тваринництва. Що ж формує їх як одну із основних зацікавлених сторін на ринку? Споживач – це ключовий гравець на ринку. Адже вся продукція, яка виготовляється підприємством націлена на споживача. Відповідно, якщо продукцію ніхто не купує – бізнесу немає. Це сувора реальність. Тому підприємець спрямовує всі сили на те, щоб виготовити хороший продукт, зацікавити в ньому покупця, надати йому найкращі послуги та продати продукт.

    Основними елементами ринку, в нашому випадку ринку продукції тваринництва, є попит, пропозиція, ціни та конкуренція. Без них він був би неможливим. Яке ж відношення ці поняття мають до споживачів, як стейкхолдерів кормозабезпечення? – Саме пряме.

    Що ж таке попит для споживачів продукції тваринництва? – Говорячи матеріально, попит – це та кількість продукції, яку готовий придбати споживач у певний період часу та за певну ціну. До інтересів споживачів відносяться споживацькі якості продукції, задоволеність очікувань та співвідношення ціни та якості. У споживачів продукції тваринництва, попит складає потребу у таких продуктах, як молоко, м’ясо і т. д., більше того, ця продукція повинна задовольняти споживачів за їх купівельною спроможністю протягом певного періоду. Існує ряд факторів, що можуть впливати на попит з боку споживачів. Ними є:

    - дохід: чим вищий дохід у споживача, тим вища імовірність попиту на різноманітні продукти тваринництва;

    - очікування: якщо є імовірність підвищення ціни, то попит буде високим, але якщо прогнозується зниження ціни, попит імовірно впаде, оскільки споживач чекатиме вигідніших умов для придбання того чи іншого продукту;

    - уподобання: якщо смак та вподобання споживача постійно коливаються, то відповідно до цього коливатиметься і попит;

    - сервіс: для споживачів завжди було, є і буде важливим рівень пропонованого сервісу. Кожен споживач звертає увагу на продавців, від їх уважності безпосередньо залежить попит на придбання цієї продукції у відповідному торговому місці;

    - якість продукції;

    - реклама;

    - кількість споживачів на ринку;

    - наявність замінників.

    В Україні існує дуже гарний приклад підвищеного попиту на продукцію тваринництва. Перед Великоднем ціни на молочні продукти та м’ясо завжди вищі, ніж зазвичай. Чому? Піст триває близько 1,5 місяця, відповідно, в цей період попит на продукцію тваринництва знижений. Підприємства, які виробляють, постачають та продають продукти тваринництва в очікуванні його закінчення та росту цін з приходом Великодня та сезону пікніків. Цей приклад яскраво ілюструє вагомість споживача на ринку продукції тваринництва як ключового стейкхолдера. Надання переваги окремим продуктам в окремий час спонукає виробників виготовляти потрібну кількість продукції споживачеві за прийнятну для нього ціну, хоч і дещо підвищену на певний проміжок часу.

    Споживач – займає важливу нішу у всій системі кормозабезпечення. Оскільки, зараз є дуже важливою думка покупця про товар, який він споживає. Тому рівень продажів залежить безпосередньо від цього. В свою чергу на ставлення до товару з боку споживачів впливає не тільки його якість, а і ефективність проведення рекламної кампанії підприємством, місце бренду на ринку і т.д.

    Споживацькі якості продукції – це один із інтересів споживачів, що є кількісним показником цього поняття. Кількість якостей продукції залежить від їх призначення. Вони можуть бути одиничними, інтегральними та комплексними. Розглянемо всі ці якості на прикладі м’яса. Якщо говорити про одиничні властивості, сюди можна віднести тільки його смак. Якщо розглядати комплексні – це буде набір якостей, наприклад, смак, колір, зовнішній вигляд і т.д. Інтегральний показник же відображає харчову цінність м’яса як продукту харчування.

    Купуючи продукт відомого бренду, який може вартувати дорожче, ніж його конкуренти на ринку, споживач очікує, що продукт повністю задовільнить його очікування. Всім відомо, що задоволеність споживча продукцією – це основа успіху в бізнесі. Розробка пакету «товар-послуг» вже давно стала невід’ємною частиною на ринку. Адже для покупця важливим є не тільки сам товар, але і факт його продажу, обслуговування під час придбання того чи іншого товару. В країнах з високим рівнем економічного розвитку активно вивчається ставлення споживачів до товарів за допомогою соціологічних опитувань. Україні слід активно переймати цю традицію для вивчення того, що саме потрібно споживачеві на ринку продукції тваринництва. Це допоможе росту конкурентоспроможності українського виробника, стане кроком на шляху до економічного процвітання країни.

    Звичайно ж, при виборі продукції, споживач очікує отримати найкращу якість за найнижчою ціною. Зрозуміло, що продукт високої якості не завжди буде коштувати прийнятної для споживача ціни на 100%. Але тим не менш, кожен споживач хоче отримати прийнятну для нього якість за відповідну та реальну ціну. Тому ринок поділений на сегменти, де кожен сегмент відповідає категорії та потребі споживача. Наприклад, стратегія глибокого проникнення на ринок передбачає зацікавлення споживача за допомогою високої якості продукції та середній ціні на неї.

    Існує таке поняття як цінність продукту – сукупність очікувань споживача від необхідного йому товару та ті значення, які задовільнять його потреби від цього товару. Реальну оцінку продукція отримує, якщо споживач купує її або ж ні за запропоновану продавцем ціну. Звичайно ж, існує ряд факторів, які впливають на рішення покупця окрім якості. Сюди можна віднести впевненість споживача в постачальнику продукції, довіра до продукції за інформацією, яку надає виробник, тобто рекламою, відгуки споживачів, які вже спробували продукцію та досвід використання цього продукту вже присутній у покупця. Після зваження всіх «за» та «проти», споживач приймає рішення про покупку товару, особливо звертаючи увагу на те, чи є ціна реальною у співвідношенні до всіх інших факторів.

    Споживач – це основна зацікавлена сторона, зради якої і існує бізнес, у нашому випадку продукції тваринництва. Все, що необхідно споживачеві – це якісна продукція, яка буде простою в обслуговуванні. Сьогодні бізнес націлений на задоволення потреб споживача, тобто надання не тільки товару, а і якісної послуги, яка буде його супроводжувати. Дуже важливим є налагодження зворотної комунікації зі споживачем для дотримання відгуку із першоджерела. Адже підприємець, який володіє інформацією зможе завоювати левову частку ринку, свого споживача, який буде повертатися знову і знову.

×