Огляд ринку зернових


Фокус ринку


  За результатами торгів минулого тижня, на основних світових майданчиках спостерігається падаюча динаміка котирувань. Ф’ючерси пшениці на Чиказькі біржі СВОТ до середини тижня розвивалась в підвищувальному напрямку, проте в кінці подешевшали на 4,7 дол./т (185,3). Причиною падіння стала низька активність продажів та заява експертів USDAпро низький тижневий експорт зернової із США. Підтримку цінам в майбутньому може забезпечити оцінка посівних площ пшениці в США, яка досягла найменшого показника за останні роки. Аналогічно, знизились котирування і ринку пшениці EuroNext – до 195,25 євро/т (-7,75), внаслідок здешевлення на американському ринку та низьких темпів експорту пшениці з ЄС, що на 22% нижче ніж показник за аналогічний період в минулому МР.

  На ринку кукурудзи (СВОТ) відзначалась висока волатильність котирувань, які на кінець тижня встановились на рівні 147,5 дол./т (+0,2). Підтримку цінам надає високий експорт та знижений прогноз виробництва кукурудзи в країні. Стримуючим фактором стали зниженні котирування пшениці. На ринку EuroNext ф’ючерси подешевшали на 3,5 євро/т (173) через низький попит європейської кукурудзи збоку переробників та зниження котирувань на СВОТ.

  На експортному ринку України (FOB) також спостерігається падаюча динаміка. Ціна пшениці, слідуючи світовій тенденції знизилась в середньому на 2 дол./т в сегменті продовольчої (233-239) та на 1 дол./т в сегменті фуражної (223-230). Прогнозовано, через зменшений попит імпортерів, продовжує падати ціна фуражного ячменю на 1 дол./т (230-235). Ціна кукурудзи залишається стабільно високою – в середньому 174-178 дол./т.

  На внутрішньому ринку України на базисі СРТ-порт спостерігається падаючий ціновий тренд. Через зниження експортних цін, продовольча (6850-7300) та фуражна (6700-6950) пшениця втратили в ціні в середньому 100 грн./т. Також дещо знизились максимальні рівні цін на кукурудзу, проте культура досі залишається найбільш активною на експортному ринку, тож значного зменшення ціни не очікується. Найсуттєвіше падіння спостерігалось в секторі фуражного ячменю, ціна якого впала в середньому на 350 грн/т (6400-6950). Таке падіння пояснюється невисоким попитом на зернову, на фоні недостатньої кількості пропозицій, що ускладнює формування крупнотоннажних партій для його експорту.

  Ціни від переробних підприємств аналогічно знизились за звітний період. Більшість борошномельних підприємств озвучували ціни в середньому на 100 грн/т менші від своїх максимальних рівнів. Так, ціна продовольчої пшениці встановилась на рівні 5700-7200 грн/т, фуражної – 5100-6600 грн/т. Лише деякі переробники підвищували ціни фуражної та продовольчої пшениці через недостатню кількість пропозицій. Аграрії не охоче реалізують пшеницю по зниженим цінам, тому можна очікувати їх стабілізації. Максимальні ціни ячменю також зменшились на 50 грн/т (5800-6750). Виробники досі утримуються від продажів, очікуючи їх підвищення. Внаслідок активної пропозиції кукурудзи, її ціна від переробних підприємств аналогічно зменшилась в середньому на 50 грн/т (4000-5050). Лише деякі переробники з метою термінового поповнення запасів підвищували закупівельні ціни. 

×